Zakończyła się rekrutacja do klas I szkół podstawowych. Nie wszystkie dzieci zostały przyjęte
W środę (5.08) ogłoszono listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów do klas I szkół podstawowych.
pixabay.com
Łącznie w Białymstoku w rekrutacji do klas I szkół podstawowych wzięło udział 3899 kandydatów. Większość z nich – 3861 osób - została przyjęta do wybranej placówki. Niestety znaleźli się też tacy, którym zabrakło miejsca – takich kandydatów było 42. Niezakwalifikowane zostały osoby zamieszkałe poza gminą Białystok.
W tym roku do I klas pójdą dzieci z rocznika 2009 i dzieci z rocznika 2008 urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia.
Do klasy I szkoły podstawowej z urzędu przyjmowane są dzieci, które mieszkają w obwodzie danej szkoły. Rodzice musieli od 16 marca do 17 kwietnia wypełnić zgłoszenie w formie elektronicznej oraz złożyć podpisaną deklarację w wersji papierowej w szkole obwodowej.
Dzieci, które mieszkają poza obwodem danej szkoły, w tym te zamieszkałe poza Białymstokiem, mogą być przyjęte do I klasy szkoły podstawowej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, w przypadku, gdy dana szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
W białostockich podstawówkach pozostało 149 wolnych miejsc. Zazwyczaj znajdują się na nie chętni – są to ci, którzy nie zostali nigdzie przyjęci bądź dostali się z dalszych preferencji do innych szkół.
Od czwartku (6.08) do poniedziałku (10.08) rodzice i opiekunowie zakwalifikowanych kandydatów muszą potwierdzić wolę zapisu dziecka do szkoły składając w niej pisemne potwierdzenie. We wtorek (11.08) zostaną podane ostateczne listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w szkołach, gdzie komisje rekrutacyjne podejmą decyzję, iż mają wolne miejsca w terminie 14-19.08.
Rodzice, których dziecko nie zostało przyjęte, mogą w terminie do 7 dni od ogłoszenia list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danej szkoły. W terminie również do 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia mogą wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Następnie, jeśli nie zgodzą się z ostateczną decyzją dyrektora, mogą złożyć skargę do sądu administracyjnego.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl