Zakończono prace na kampusie UMB. To ukłon w stronę zagranicznych studentów
Prace montażowe tablic i pylonów UMB dobiegły końca. Dzięki nim zagraniczni studenci będą mogli łatwo odnaleźć m.in. Collegium Primum, Pałac Branickich, domy studenta, Centrum Symulacji Medycznej czy Euroregionalne Centrum Farmacji.
UMB
Prace montażowe zostały zakończone
Kampus Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) zyskał dwujęzyczne oznakowanie. Po kilku miesiącach prac zakończono montaż 68 zewnętrznych pylonów oraz ponad 2,5 tys. wewnętrznych tablic informacyjnych. Są one zarówno w języku polskim, jak i języku angielskim. Znajdują się na budynkach, w pomieszczeniach czy salach uniwersytetu, a także w głównych ciągach komunikacyjnych np. koło Pałacu Branickich.
Wśród oznakowanych budynków można wyróżnić m.in. Collegium Primum, Collegium Universum, Pałac Branickich, Collegium Integratio, domy studenta, Centrum Symulacji Medycznej czy Euroregionalne Centrum Farmacji.
System oznakowania to główne działanie projektu, który jest realizowany w ramach programu Welcome to Poland Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Realizacja tego zadania była możliwa dzięki współpracy kilku jednostek: Działu Współpracy Międzynarodowej, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Działu Administracyjno-Gospodarczego i Usług oraz Biura Promocji i Rekrutacji. Kierownikiem projektu był dr Jerzy Tokajuk, zastępca kanclerza ds. technicznych.
Coraz więcej studentów spoza Polski
Z systemu skorzystają wszyscy studenci, pracownicy czy goście UMB. Jednak tablice dedykowane są w szczególności dla cudzoziemców, których komfort poruszania się po uczelni i jej kampusie znacząco się poprawi. Jak podkreśla UMB, jest to ukłon w stronę zagranicznej społeczności akademickiej, która z roku na rok staje się coraz liczniejsza. Aktualnie uczy się tu ponad 400 studentów i doktorantów z 37 krajów świata.
Dwujęzyczne oznakowanie UMB to kolejny zrealizowany element Strategii Umiędzynarodowienia Uczelni, której wdrażanie odbywa się pod nadzorem pełnomocnika rektora ds. współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. Tomasza Hryszko. Warto dodać, że istnieje już m.in. aplikacja mobilna, która wirtualnie ułatwia poruszanie się po kampusie UBB.
Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na koszt systemu dwujęzycznego oznakowania na UMB składa się koncepcja graficzno-materiałowa w wysokości 61,5 tys. zł oraz przygotowanie i montaż elementów systemu dwujęzycznego oznakowania – ponad 248 tys. zł.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl