Zakończenie roku szkolnego dla maturzystów. Niebawem egzamin dojrzałości
Dziś maturzyści pożegnali się ze szkołą, nauczycielami i kolegami. W piątek (24.04) odebrali świadectwa ukończenia liceum lub technikum z ocenami z poszczególnych przedmiotów.
pixabay.com
Teraz młodzież będzie miała kilka dni odpoczynku. 4 maja maturzyści zasiądą ponownie w ławkach, by napisać najważniejszy egzamin w swoim życiu.
- Dzisiaj otrzymujecie świadectwa ukończenia swoich szkół. Przed Wami ważne wydarzenia i przeżycia. Najpierw - egzaminy maturalne. Życzę, abyście zdali je pomyślnie i z jak najlepszymi wynikami. Niech przyniosą Wam satysfakcję, otworzą drogę na wybrane uczelnie i pozostawią dobre wspomnienia, pomimo naturalnego, ale przecież przejściowego stresu – napisał w liście do maturzystów Jarosław Zieliński, poseł na sejm RP.
Polityk życzy podlaskiej młodzieży realizacji marzeń i planów. Wierzy, że sytuacja w kraju w najbliższych latach ulegnie poprawie i młodzi ludzie nie będą zmuszeni do wyjazdu za granicę w celach zarobkowych. Ma nadzieję, że maturzyści nigdy nie zapomną o tym, skąd pochodzą i gdzie się urodzili.
- Trzeba zadbać o swoją rodzinę, ale i o swoje miasto, gminę, region, Ojczyznę, bo nasz los jest częścią losu wspólnoty, w której się urodziliśmy i z którą się związaliśmy sercem, kulturą, historią, językiem i poprzez najbliższych – dodaje Zieliński.
Matury będą trwały do 29 maja. Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, w tym roku egzamin zostanie przeprowadzony w 204 podlaskich szkołach. Przystąpi do niego w sumie 13 991 osób. Jeśli chodzi o maturę z języka obcego nowożytnego, najwięcej osób wybrało angielski. Sporo osób zdecydowało się też na rosyjski czy niemiecki, mniej na francuski, hiszpański czy włoski.
Pierwszy egzamin maturalny odbędzie się 4 maja. Wówczas uczniowie napiszą sprawdzian z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia, późnym popołudniem odbędzie się egzamin z wiedzy o tańcu na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W kolejnych dniach młodzież zmierzy się z matematyką, językiem łacińskim i kulturą antyczną, językiem obcym nowożytnym, biologią, wiedzą o społeczeństwie, fizyką, filozofią, geografią czy historią muzyki. W drugiej połowie maja odbędą się egzaminy z: informatyki, historii, języków mniejszości narodowych oraz matematyką, historią, geografią, biologią, chemią i fizyką w języku obcym. W przyszłym miesiącu rozpoczną się także egzaminy ustne z języka polskiego i obcego nowożytnego.
Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl