W ubiegłym tygodniu został oddany do użytku
pierwszy odcinek zapory elektronicznej. Prace trwają jeszcze na 10 kolejnych odcinkach. W związku z tym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy państwowej z Białorusią.
Aktualnie obowiązujący zakaz został wprowadzony na podstawie rozporządzenia wojewody podlaskiego z 31 sierpnia i kończy się 30 listopada. Konieczność przedłużenia zakazu wynika z trwających prac nad elektronicznymi elementami zapory. Nowe rozporządzenie wojewody przedłuża zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej do 31 grudnia.
Zakaz będzie obowiązywał na następujących odcinkach granicy polsko-białoruskiej:
- od trójstyku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej - Marycha do znaku granicznego nr 498, łącznie z obszarem położonym w promieniu 200 m od znaku granicznego 498;
- od północnego brzegu rzeki Bug do znaku granicznego nr 444, łącznie z obszarem położonym w promieniu 200 m od znaku granicznego 444.
Obszar, na którym został wprowadzony zakaz przebywania, oznacza się w dobrze widocznych miejscach tablicami z napisem Obszar objęty zakazem przebywania – wejście zabronione.
Rozporządzenie zostało wydane na wniosek komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i wchodzi w życie 22 listopada.
Warto przypomnieć, że pomimo bariery wciąż Straż Graniczna odnotowuje próby przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Minionej doby (21.11) ujawniono 55 cudzoziemców próbujących przedostać się z Białorusi do Polski. Na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Bobrownikach 8 cudzoziemców (obywatele Sudanu, Komorów, Togo), aby dostać się na terytorium Polski przeprawiło się wpław przez rzekę graniczną Świsłocz. Piętnaście osób na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce podchodziło pod barierę, na widok polskich patroli wycofało się w głąb Białorusi. Pozostałe zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Nowym Dworze, Krynkach, Czeremsze i Mielniku. Wśród ujawnionych cudzoziemców znajdowali się obywatele: Afganistanu, Egiptu, Syrii, Jemenu.
Od początku 2022 r. funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili 13 576 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym miesiącu już 1715.