Nauka

Wróć

Zajęcia sportowo-rekreacyjne, a osobowość dziecka. Jak dobrze dobrać rodzaj aktywności?

2024-09-19 07:08:38
Martwisz się, bo twoje dziecko wiecznie marudzi, jest nieśmiałe lub ma dużo niespożytkowanej energii? Jest na to rozwiązanie! Uprawianie sportu może pomóc mu w osiągnięciu wewnętrznej harmonii. Warto jednak zastanowić się nad wyborem dyscypliny, która najlepiej wpłynie na rozwój emocjonalny twojej pociechy.
Popularnym zachowaniem wśród społeczeństwa jest tzw. przyklejanie etykietek. Zachowanie to dotyczy także dzieci. Przyklejając dziecku etykietę, ogranicza się je zazwyczaj do jednego lub dwóch słów. Eksperci wielokrotnie podkreślają, żeby tego unikać, ponieważ nie ma możliwości, by te dwa słowa, nawet w małej części podsumowywały to, kim jest dziecko i jakie są jego możliwości.

W poniższym tekście odnajdziemy jednak etykietki. Posłużą one jedynie zobrazowaniu, aby w łatwy sposób utożsamić dziecko z danym typem osobowości, a co za tym idzie - czym możemy kierować się przy wyborze odpowiedniej dla naszego dziecka dyscypliny. Należy jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym zaangażowania się dziecka w określony sport są po prostu jego chęci. W przeciwnym razie zajęcia będą przykrym obowiązkiem, a nie źródłem radości i satysfakcji.

Dziecko nieśmiałe

- Dziecko nieśmiałe powinno się zachęcać do udziału w sportach drużynowych. W sportach indywidualnych dziecko ćwiczy samo lub tylko z dorosłym, a to nie o to przecież chodzi. Trzeba pamiętać, że ono ma wypracowywać umiejętności funkcjonowania w grupie - tłumaczy psycholog dziecięcy Monika Perkowska.

Idąc tropem nakreślonym przez psychologa, w tej sytuacji korzystnym wyborem powinny być zajęcia sportowe, takie jak: siatkówka, koszykówka, piłka nożna oraz inne sporty wymagające współdziałania i empatii. Wybór takich zajęć może stać się rodzajem terapii dla dziecka nieśmiałego. A co w sytuacji, jeżeli maluch płacze i nie chce uczestniczyć w zajęciach?

- Nie można się od razu poddawać i ulegać dziecku, jeśli niechęć wynika wyłącznie z lęku. Zdarza się, że po przetrwaniu trudnego momentu maluch otwiera się i zaczyna czerpać radość z treningów. Tak naprawdę każdy boi się wejść w nową grupę, tylko jedni bardziej, a inni mniej - mówi Monika Perkowska.

Mały złośnik

Twoja pociecha jest niecierpliwa i często się złości? Zapisz je na zajęcia sztuk walki. Podczas treningów obowiązują jasne zasady oraz dyscyplina. Zajęcia sztuk walki to także możliwość spożytkowania nadmiaru energii i wyrzucenia negatywnych emocji. Judo czy karate uczą uniwersalnych wartości, pokazują jak kontrolować emocje, uczą szacunku do innych, a także pokazują jak kontrolować własne emocje. Trening sztuk walki jest ogólnorozwojowy, co korzystnie wpływa na organizm dziecka. Zajęcia sztuk walki odbywają się w każdym większym mieście. W Białymstoku treningi prowadzi Sport Club Karate.

Diabełek w dziecięcej skórze

Nie może usiedzieć w jednym miejscu, wszędzie go pełno i zawsze ma dużo pytań? Takie dziecko jest całkowicie stworzone do sportu. Ale jakiego? Najlepsze będą dyscypliny, które wymagają skupienia i wyciszenia, jak np. jazda konna czy wspinaczka. W tym przypadku dobrym wyborem będzie również basen. Kontakt z wodą działa kojąco i relaksująco. W ProSwim Szkoła Pływania nauka pływania prowadzona jest już dla dzieci od 3 miesiąca życia.

Marudnik

Temu dziecku nigdy nic się nie podoba, podczas spaceru narzeka na ból nóg i najchętniej wskoczyłby rodzicowi na ręce. Podczas śniadania narzeka, że chciał coś zupełnie innego. I tak ciągle. Dla dziecka, które stale marudzi, każdy rodzaj ruchu będzie dobry, zaś kluczem do sukcesu będzie postać trenera. To właśnie on musi zarazić dziecko pasją i zaangażowaniem do uprawianego sportu.

Wrażliwiec

Nie każdy maluch przepada za tradycyjnym sportem. Od zmagań na boisku czy na macie wolą rysowanie, czytanie książek albo taniec. Rodzic powinien to zaakceptować i poszukać aktywności, która będzie odpowiadała osobowości dziecka. Korzystnym wyborem będą zatem dyscypliny związane w jakimś stopniu ze sztuką: taniec, gimnastyka, akrobatyka, pływanie synchroniczne lub łyżwiarstwo figurowe. Nie da się zaprzeczyć, że każda dawka ruchu jest inwestycją w zdrowie naszej pociechy. Dlatego też warto rozważyć ofertę Hokus - Studio Tańca Sportowego.

Niezależnie na jakie zajęcia ruchowe wyślemy dziecko, musimy pamiętać, aby czerpało z nich radość i przyjemność. Wybór dyscypliny dla dziecka nie może być spełnieniem ambicji rodzica.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl