Zajęcia pozalekcyjne zgodne z preferencjami dziecka. Jak wybrać najlepsze?
Niedawno zabrzmiał pierwszy dzwonek i dzieci wróciły do szkół. Wraz z początkiem roku szkolnego wielu rodziców staje przed niełatwym wyborem zajęć pozalekcyjnych. Na co zapisać dziecko? Jak wybrać odpowiednie dla niego zajęcia? Podpowiadamy!
Pixabay
Czy warto zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia?
Zajęcia pozalekcyjne pełnią istotną rolę w rozwoju dzieci. Udział w tego rodzaju aktywnościach może sprzyjać pogłębianiu naturalnych zdolności, takich jak muzyka czy sport, ale również nauczyć niezbędnych kompetencji życiowych, takich jak współpraca, dążenie do celu czy wytrwałość.
Badania pokazują, że dzieci, które biorą udział w różnych formach aktywności pozaszkolnej, często mają wyższe osiągnięcia w szkole, lepiej pracują zespołowo oraz wykazują większe zdolności dostosowywania się do zmieniających się okoliczności. Zajęcia pozalekcyjne mogą być również dobrą okazją do zgłębiania własnych zainteresowań i pasji.
Zaletą zajęć pozalekcyjnych jest przede wszystkim mała liczebność grupy. Nauczyciel lub też instruktor może skupić swoją uwagę na każdym dziecku. Daje to również możliwość swobodnego zadawania pytań, zarówno przez osobę nauczającą jak i nauczaną. Plusem zajęć pozalekcyjnych jest również bardziej zindywidualizowane podejście do uczniów.
Skoro są plusy, należy wymienić również minusy zajęć dodatkowych. Wadą może może być to, że zajęcia odbywają się popołudniami - po lekcjach szkolnych dziecko może być przeciążone nadmiarem informacji i obowiązków. Dlatego warto zadbać o to, aby zajęcia pozalekcyjne były relaksem i uzupełnieniem aktywności, które dziecko ma w szkole.
Czym się kierować przy wyborze zajęć pozalekcyjnych?
Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim osobowość i zainteresowania dziecka. Jeśli nasza pociecha jest energiczna, a jej żywiołem jest ruch, warto postawić na zajęcia sportowe. Jeśli dziecko wykazuje cechy introwertyka, czuje się dobrze samo ze sobą - można pójść w kierunku zajęć plastycznych, muzycznych bądź związanych z eksperymentami. A może dziecko posiada już konkretne zainteresowania i podpowie rodzicom, na co chciałoby uczęszczać?
Przykłady zajęć pozalekcyjnych
Zajęcia plastyczne: tego typu aktywności są polecane dla każdego dziecka, bez względu na to, czy posiada ono talent, czy dopiero dzięki tym zajęciom odkryje w sobie pasję do tworzenia. Podczas warsztatów plastycznych prezentowane są najmłodszym przeróżne techniki, co sprawia, że dzieci rozwijają się wielotorowo.
Zajęcia językowe: zajęcia językowe są ogólnorozwojowe — ćwiczą pamięć i aparat mowy. Ponadto, pozwalają poznać inną kulturę, zatem na takie zajęcia chętnie uczęszczać będzie dziecko przejawiające cechy otwartości, śmiałości i lubiące występy publiczne. Okres wczesnego dzieciństwa to dobry czas na naukę języków obcych, w którym dziecko wręcz chłonie nowe słówka, frazy i zwroty.
Zajęcia sportowe: znakomicie sprawdzą się dla dzieci kochających być w ciągłym ruchu. Piłka nożna czy ręczna, karate, koszykówka lub taniec pozwolą maluchowi spożytkować nadmiar energii oraz się wyszaleć. Sporty te uczą zdrowej rywalizacji i pracy w grupie. Poprawiają też wydolność organizmu i koordynację wzrokowo-ruchową. Jeśli dziecko nie boi się wody, potrzebuje nieco wyciszenia i nie odczuwa zbytniej potrzeby interakcji z kolegami - dobrym rozwiązaniem będzie basen. Zajęcia w wodzie mają wiele zalet, m.in.: buduje się odporność, stymuluje dużą grupę mięśni i jednocześnie zapobiega wadom postawy.
Zajęcia naukowe: twoje dziecko przejawia zdolność logicznego myślenia, analizowania oraz rozwiązywania problemów? Jest cierpliwe? Potrzebuje ciszy? A może po prostu lubi odkrywać świat? W tym przypadku dobrym wyborem będą zajęcia z robotyki bądź z przeprowadzania eksperymentów.
Co w przypadku, gdy dziecko nie przejawia żadnych zainteresowań?
Często zdarza się, że dziecko nie przejawia określonych pasji ani talentów. Warto go wtedy delikatnie nakierować. Dobrym wyjściem z tej sytuacji może być proponowanie różnych aktywności w domowym zaciszu. W ten sposób rodzicom uda się sprawdzić, co sprawia dziecku największą radość i na tej podstawie poszukać odpowiednich zajęć.
Jednak bez względu na preferencje dziecka i dokonany wybór, zadbaj o to, aby dziecko chodziło tam chętnie. Zajęcia dodatkowe przede wszystkim powinny sprawiać mu przyjemność.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl