Kultura i Rozrywka

Wróć

Zagrała Kapela ze Wsi Warszawa. Ruszyło święto ciekawych świata [ZDJĘCIA]

2016-10-22 10:25:16
Swoją najnowszą płytę Święto słońca promowała Kapela ze Wsi Warszawa. Wystąpiła w piątkowy (20.10) wieczór w kinie Forum. Koncert odbył się w ramach Festiwalu Ciekawi świata.
Grzegorz Chuczun
Festiwal jest ukoronowaniem całorocznego, comiesięcznego cyklu spotkań z podróżnikami Ciekawi świata, który organizuje Białostocki Ośrodek Kultury. W tym roku odbywa się już jego 6. edycja. Impreza potrwa do niedzieli (23.10).

Główny trzon programu stanowią prezentacje podróżników z całego kraju i pokazy filmów. W piątek w foyer kina Forum została też otwarta wystawa zdjęć USA Road Trip - Stany Zjednoczone autem Magdaleny i Pawła Ławreszuk. Z kolei w kinie Forum wystąpiła Kapela ze Wsi Warszawa.

Folk nowoczesny

Kapela ze Wsi Warszawa to grupa specjalizująca się w folku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie, a muzycy nie boją się zestawiać z elektroniką czy trąbką.

Święto słońca to 7. album Kapeli, która wyrusza w muzyczną drogę ku słońcu, na której spotkała artystów z Indii, Persji i hiszpańskiej Galicji. Wspólnym elementem łączącym tak geograficznie odległe tradycje z polską kulturą ludową był kult solarny. Na krążku znalazły się najstarsze polskie pieśni ludowe, uniwersalne opowieści o relacjach międzyludzkich, ważnych momentach przejścia i troskach dnia codziennego.

- Wychodzimy z założenia, że lepiej słuchać muzyki, niż o niej mówić. Dlatego będziemy grać, a interpretację pozostawiamy państwu - przywitała białostockich słuchaczy Magdalena Sobczak-Kotnarowska, śpiewająca w zespole i grająca na cymbałach.

Zapowiedziała utwór Leeeć z nowej płyty. Później był Bida blues. Nie zabrakło też pieśni sobótkowej. Wokalistka tłumaczyła, że grupa kultywuje Noc Kupały - obce jest jej Halloween. Gdy wybrzmiały pierwsze dźwięki oberka, jedna z par poderwała się z miejsc i rzuciła w wir tańca. Wzbudziło to entuzjazm nie tylko reszty publiki, ale i samego zespołu.

- Brawa dla tańczących - nagrodziła występ Magdalena Sobczak-Kotnarowska.

Potem opowiadała o instrumencie pod nazwą fidel płocka: - To taki chordofon, na którym gra się, wciskając struny paznokciami a nie palcami. Często pojawia się krew i dla kobiet jest to bolesne.

Ale Sylwia Świątkowska poradziła sobie z instrumentem znakomicie. Kapela przypomniała też utwór Bendzie wojna z poprzedniej płyty NORD.

Wieżowce i Dolina Śmierci

Etnicznej podróży towarzyszyła wystawa fotografii. Magdalena i Paweł Ławreszuk zaprezentowali zdjęcia z USA. Dwukrotnie przejechali autem wzdłuż Stanów Zjednoczonych, przemierzając w sumie 18 stanów, 7 parków narodowych, pokonując ponad 15 tys. km i zużywając przy tym 8 wanien paliwa.

Z wystawy wyłania się obraz kraju z wielkimi miastami pełnymi wieżowców, który ma też unikatową przyrodę. Obejrzeć można zdjęcia m.in. Las Vegas, San Francisco, San Diego czy Nowego Orleanu, a także Doliny Śmierci, Parku Narodowego Zion, Kanionu Bryce czy Parku Narodowego Drzew Jozuego. Wystawa w foyer Forum jest czynna do 13 listopada.

W sobotę w ramach festiwalu będzie można obejrzeć prezentacje podróżnicze gości z całego kraju. Patronujemy imprezie.

Program: Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi świata
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl