W pierwszej części koncertu zabrzmi uwertura koncertowa Karnawał Dvořáka z 1891 roku, stanowiąca najbardziej znaną, drugą część jego tryptyku symfonicznego Natura, życie i miłość. Efektowny, pełen ogromnej energii utwór stanowi barwną, olśniewającą mozaikę motywów tanecznych w słowiańskim duchu przeplecionych epizodami nostalgicznej refleksji.
W twórczości Antonína Dvořáka, znanego przede wszystkim jako twórca symfonii, odnajdziemy tylko trzy ukończone koncerty solowe. Pisząc Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 kompozytor inspirował się talentem wielkiego skrzypka Josepha Joachima. Pomimo jednak, że Dvořák pisał swój koncert z myślą o nim, to sławny wiolinista wyraził swój sceptycyzm wobec pewnych rozwiązań formalnych i fakturalnych. Efektowny, epatujący wysokiej próby wirtuozerią, pełen romantycznej ekspresji utwór, dziś słyszany bywa rzadziej niż Koncert wiolonczelowy h-moll, tym bardziej więc warto skorzystać z okazji zapoznania się z tym dziełem, zwłaszcza w interpretacji niezrównanego Piotra Pławnera.
Koncert na orkiestrę Beli Bartóka, późne arcydzieło węgierskiego kompozytora, miał premierę 1 grudnia 1944 z udziałem sławnej Boston Symphony Orchestra pod dyrekcją S. Kusewickiego i okazał się spektakularnym sukcesem. Przyszedł on jednak późno i nie zmienił trudnej sytuacji kompozytora na emigracji wojennej w USA, rok później Bartók zmarł w biedzie i zapomnieniu. Koncert na orkiestrę okazał się jednym z jego ostatnich i najpopularniejszych dzieł. Nazwa koncert wskazuje tu na element solowego, wirtuozowskiego koncertowania, nie powierzony on jednak został jednemu instrumentowi, lecz różnym, a także ich grupom.
Początek koncertu o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Zobacz też:
Koncert z udziałem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus