Aktualności

Wróć

Zabytkowy dom żelazko został sprzedany. Za niemal 1,3 mln zł

2022-10-28 12:03:15
Charakterystyczny budynek położony przy ul. Mazowieckiej 31/1 ma nowego właściciela. Podczas czwartkowej (27.10) licytacji miasto sprzedało obiekt za 1,28 mln zł, czyli kwotę ponad dwa razy wyższą niż cena wywoławcza.
Zbigniew Nikitorowicz / Twitter
Dom żelazko stanowi dwukondygnacyjny budynek mieszkalny o konstrukcji drewnianej na podmurówce betonowej, podpiwniczony, o powierzchni zabudowy 70 m2 i powierzchni użytkowej 140 m2. Budynek jest usytuowany po granicy działek od strony północnego zachodu i wschodu.

Pierwszy przetarg na zbycie przedmiotowej nieruchomości odbył się 11 lipca 2022 r. i zakończył się wynikiem negatywnym. W czwartek odbył się drugi przetarg, a cena wywoławcza wynosiła 560 tys. zł. Do licytacji zgłosiło się siedmiu oferentów.

- Pierwsi nim władali Freda i Zuska Lewin. Teraz kultowy dom żelazko przy ul. Mazowieckiej 31/1 ma nowego właściciela. Najwyższą cenę 1,28 mln zaoferował Pan Adam Krzewski. Gratuluje nowemu właścicielowi, który jest zobowiązany do remontu obiektu do 31 grudnia 2026 r. - przekazał za pośrednictwem twittera zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Gmina Białystok zastrzega prawo odkupu przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy sprzedaży, na wypadek nie spełnienia przez nabywcę obowiązku przeprowadzenia w tym terminie robót budowlanych obejmujących remont całego zabytku. Nabywca obowiązany jest przenieść z powrotem na Gminę Białystok własność nieruchomości za zwrotem ceny i kosztów sprzedaży.

Budynek przeznacza się pod zabudowę usługową m.in. z zakresu: zamieszkania zbiorowego np. hotel, handlu, gastronomii, administracji, obsługi bankowej, kultury, edukacji i ochrony zdrowia, wraz z urządzeniami towarzyszącymi oraz zielenią urządzoną.

Obecnie budynek jest nieużytkowany i wykazuje znaczny stopień zużycia technicznego i funkcjonalnego. Wszystkie instalacje w budynku są zniszczone w 100%. Budynek posiada kartę ewidencyjną zabytku architektury i budownictwa, kartę adresową włączoną do gminnej ewidencji zabytków m. Białegostoku. Teren nieogrodzony, porośnięty pojedynczymi drzewami. Na nieruchomości znajdują się elementy sieci wodociągowej oraz elektroenergetycznej.

Decyzją Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku z dnia 25 października 2021 r. drewniany budynek z początku lat 30. XX w. został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Co ciekawe, budynek przetrwał II wojnę światową bez uszkodzeń.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl