Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć

Zabytek miesiąca - lipiec 2024

2024-07-31
Termin: 2024-07-01 - 2024-07-31
Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje zabytek miesiąca.

Zabytkiem miesiąca w lipcu jest kolaż „Alfons Karny siedzący w fotelu” autorstwa Edmunda Burke pochodzący z 1944 roku.

W kolekcji Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego znajduje się zbiór rysunków satyrycznych datowanych na l. 40. XX w. Jednym z ciekawszych jest praca Edmunda Burke z 1944 r. Stanowi ona wyobrażenie artysty na temat przyszłości. W prawym dolnym rogu autor umieścił humorystyczny komentarz „Rok 2000ny, czyli jak to będzie za 56 lat”. W centralnej części, na fotelu siedzi elegancko ubrany Alfons Karny. Za jego plecami znajdują się „rzeźbiarskie autoportrety” artysty umieszczone na kubikach. Po prawej stronie widać jego sylwetkę na sali wystawowej stojącą obok gipsowego aktu na tle obrazów.
By dokładniej zrozumieć przekaz prezentowanego kolażu, warto przypomnieć o trudach życia artysty w czasie okupacji niemieckiej. Największą bolączką rzeźbiarza przez cały ten czas był brak miejsca do pracy, a także utrata większości swoich dzieł podczas bombardowań w 1939 r. i 1944 r. Rzeźbiarz wspominał o „wszechogarniającej namiętności niszczenia”. Prezentowany kolaż jest więc wizją przeciwną do obrazków dnia codziennego, niesie nadzieję na lepszą przyszłość.

Praca będzie jednym z elementów wystawy Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste, której otwarcie planowane jest w dniu 1 sierpnia 2024 r. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Ekspozycja powstaje w ramach zadania: realizacja wystawy pt. „Powstanie warszawskie – Karny – Historie osobiste” wraz z wydarzeniami towarzyszącymi w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Miejsce imprezy