Zabiegi in vitro będą refundowane
Nawet 15 tys. par będzie mogło skorzystać z refundacji zapłodnienia in vitro. Do zabiegu kwalifikowane będą bezpłodne kobiety do 40. roku życia.
sxc.hu
Rusza program Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016. Będą mogły z niego skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu. Refundowane będą maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro.
Jeden cykl zapłodnienia ministerstwo wyceniło na maksymalnie 7,5 tys. Koszt programu od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r. to około 250 mln zł. Tylko w tym roku zostaną wydane 33 mln zł.
Nad realizacją całego programu będzie czuwała powołana przez ministra zdrowia specjalna Rada Programowa, która co roku przygotuje raport. Bartosz Arłukowicz goszcząc w czwartek (21.03) w Białymstoku przyznał, że to duża zasługa lekarzy z Podlasia. - Program nie powstałby, gdyby nie lekarze z tego regionu. To oni ćwierć wieku temu odczarowali in vitro. Teraz mamy takie samo zadanie. Nie karzmy ludzi za to, że chcą być szczęśliwi, za to, że chcą mieć dzieci - mówił Arłukowicz.
Ministerstwo zdrowia wycofało się jednocześnie z wcześniej proponowanego zapisu, z leczenia nie będą mogły skorzystać osoby, które przeszły wcześniej trzy nieudane próby in vitro.
Łukasz Wiśniewski
24@bialystokonline.pl