Zabawnie o teatrze średniowiecznym
Dzieciaki wstawały z miejsc, podpowiadały aktorom kwestie i gromko klaskały. Tak było dziś na spektaklu Komnata cieni w Teatrze Dramatycznym.
- Najbardziej podobało mi się, gdy jeden z aktorów wpadł do beczki - mówiła 10-letnia Gabrysia Czeczkowska z Turośni Kościelnej. - Fajne było też to, że aktorzy witali się z publicznością.
Spektakl grany jest w ramach drugiej edycji Gry w klasy - edukacyjnego programu skierowanego do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Komnata cieni odsłania tajemnice teatru średniowiecznego. Otwierające cykl przedstawienie Wielka Garderoba było poświęcone antykowi. Bezpłatne spektakle w zeszłym roku obejrzało około 7 tys. uczniów i nauczycieli.
W Komnacie wracają dobrze już widzom znani bohaterowie. Wespazjan Krocha (Bernard Maciej Bania) i Maurycy von Schaffot (Rafał Olszewski) w drodze do Wielkiej Garderoby trafiają w mroki średniowiecza. Muszą pokonać tajemniczy wirus V-Ś, który chce zniszczyć teatr. Przy okazji aktorzy w ciekawy sposób wyjaśniają pojęcia związane ze średniowieczem (m.in. tłumaczą, czym jest moralitet), przybliżają postacie z epoki: Rollanda, Mistrza Polikarpa czy Rycerzy Okrągłego Stołu oraz przemycają wiedzę na temat historii teatru.
- Chcemy pokazać, że teatr potrafi być ciekawy. Spektakl nie może przypominać wykładu, choć jest nasycony treściami edukacyjnymi - wyjaśnia Monika Bania, specjalista do spraw edukacji w Teatrze Dramatycznym. - Nie mówimy niczego wprost, nie dajemy definicji. Podajemy informacje i mamy nadzieję, że dzieci do nich wrócą.
Przedstawienie uatrakcyjniają barwne wizualizacje, których autorem jest Krzysztof Kiziewicz. Dzieci nie powinny się też nudzić dzięki dynamicznej akcji i angażowaniu ich w sztukę. Aktorzy zwracają się do nich z pytaniami i czekają na podpowiedzi.
Uzupełnieniem spektaklu są materiały, które przygotowano dla nauczycieli na płycie CD. - Różnego rodzaju ćwiczenia związane z literaturą, tematyką rycerską i teatrem jako takim nauczyciele mogą wykorzystać na klasówce, jako pracę domową lub wyświetlić w czasie lekcji - wyjaśnia Anna Danilewicz, asystentka dyrektora Teatru Dramatycznego.
Przedstawienia nie byłoby bez Jacka Malinowskiego, który napisał scenariusz i zajął się reżyserią. Jest on również odpowiedzialny za pierwszy spektakl z cyklu Gry w klasy. Do końca roku teatr pokaże Komnatę cieni 20 razy, najbliższe spektakle 5, 17 i 18 listopada.
andy