Zdrowie

Wróć

Zaawansowany rak jelita grubego jest leczony. Program realizowany w Podlaskim

2012-11-19 00:00:00
Sześćdziesiąt pięć placówek w Polsce, w tym 3 w województwie podlaskim, realizuje długo oczekiwany program lekowy – leczenie zaawansowanego raka jelita grubego.
sxc.hu
Pacjenci z zaawansowanym rakiem jelita grubego, po ponad dwóch latach oczekiwań, mogą wreszcie korzystać z programu leczenia tego nowotworu we wszystkich 16 województwach. O włączeniu pacjenta do terapii decyduje lekarz na podstawie stanu zdrowia chorego i kryteriów kwalifikacji do leczenia zawartych w programie. Chorzy otrzymają leki szybko, bez zbędnych procedur. W aktualnym programie znajdują się trzy innowacyjne preparaty: bewacyzumab, cetuksymab, panitumumab.

Nowotwór jelita grubego stanowi coraz poważniejszy problem onkologiczny w Polsce. W 2010 roku z ok. 16 000 zdiagnozowanych pacjentów ponad 11 000 zmarło1. Są to jedne z najtragiczniejszych statystyk w Europie. W dużej mierze ma na to wpływ niska świadomość społeczeństwa nt. choroby, jak również dostęp do innowacyjnego, skutecznego leczenia, który do 2012 r. był znacznie utrudniony i odbywał się jedynie w ramach chemioterapii niestandardowej.

Tymczasem, zarówno we wczesnym, jak i w późnym rozpoznaniu raka jelita grubego, konieczne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia. Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele można było zaproponować chorym z zaawansowaną postacią nowotworu. Dzisiaj medycyna dysponuje lekami, które radykalnie zmieniają przebieg choroby. Postęp w leczeniu raka jelita grubego nastąpił zarówno w chirurgii, jak i w leczeniu farmakologicznym.

W grudniu 2011 r. Minister Zdrowia przychylił się do apelu lekarzy i pacjentów i podpisał program leczenia zaawansowanego raka jelita grubego z wykorzystaniem leków: bewacyzumab, cetuksymab, panitumumab. Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwił zakontraktowanie świadczenia w 2012 r.

W Podlaskim program realizują trzy ośrodki: Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach i Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl