Z czego finansowany jest program 500 plus? Niektórzy sądzą, że rząd ma własne pieniądze
Co piąty Polak nie wie, jakie jest główne źródło finansowania programu Rodzina 500 plus, a jedynie 38% pytanych ma świadomość, że chodzi płacone przez nich podatki - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl.
pixabay.com
Serwis ciekaweliczby.pl zlecił wykonanie badania dotyczącego programu Rodzina 500 plus. Okazało się, że aż 40% Polaków uważa, że pieniądze na program 500 plus pochodzą z podatków płaconych przez innych ludzi, firmy lub ze środków rządowych. Tylko 38% odpowiadających wskazało, że chodzi o należności, które bezpośrednio oddają państwu.
Natomiast analiza wyników z uwzględnieniem sympatii politycznych respondentów pokazała, że w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości jest stosunkowo najwięcej osób (25%) błędnie przekonanych, że rząd ma własne pieniądze, z których wypłaca 500 plus. Dla porównania - wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej czy Kukiz’15 ten odsetek jest prawie pięciokrotnie mniejszy (5-6%). Najwięcej osób mających świadomość, że to z ich podatków finansowane są wypłaty 500 plus znajduje się wśród popierających Platformę Obywatelską - 55%. Z kolei wśród entuzjastów Kukiz’15 najwięcej jest osób, które nie mają wiedzy na temat pochodzenia środków na ten cel (41%).
Z badania wynika również, że znajomość źródeł finansowania rządowego programu jest zależna od wykształcenia. Najwięcej osób, które nie wiedzą, skąd rząd ma pieniądze na 500 plus, to jednocześnie osoby z wykształceniem podstawowym (36%). Co ciekawe, także 12% osób z wyższym wykształceniem nie ma pojęcia, z czego finansowane jest wspomniane przedsięwzięcie.
- Niezależnie od sympatii politycznych, poziom edukacji ekonomicznej Polaków pozostawia wiele do życzenia. Część społeczeństwa nie ma świadomości, że coś takiego jak pieniądze rządowe nie istnieje. Pieniądze, które są przeznaczone czy to na wypłaty 500 plus czy na edukację lub ochronę zdrowia pochodzą z tego samego źródła, czyli z podatków płaconych przez obywateli oraz firmy – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl
Badanie, o którym mowa, przeprowadzone zostało w dniach 20-23 października. Odpowiedzi udzielały osoby z całego kraju.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl