Z budżetu obywatelskiego powstanie 7 inwestycji, m.in. bulwary na os. TBS
Bulwary św. Jana Teologa - to inwestycja, która cieszyła się największym poparciem w czasie głosowania na projekty budżetu obywatelskiego. W sumie magistrat zrealizuje 7 pomysłów zgłoszonych przez białostoczan.
Anna Naumiuk-Jakuc
W głosowaniu na projekty z budżetu obywatelskiego oddano 32 461 ważnych głosów (aż 8 000 było nieważnych). Po ich podliczeniu magistrat zadecydował, że zrealizuje 7 inwestycji, których łączny, szacunkowy koszt sięgnie 10,3 mln zł.
Bulwary na osiedlu TBS
Najwięcej, bo aż 5 899 głosów (dla porównania inwestycja na końcu listy uzbierała ich 182) padło na bulwary św. Jana Teologa, które mają powstać na osiedlu TBS.
- Powstaną na miejscu, na którym nikt niczego nie planował. To w stu procentach autorski pomysł - mówi ks. Michał Czykwin z parafii prawosławnej św. Jana Teologa.
To właśnie w niej powstał pomysł bulwarów, ale do głosowania na inwestycję namawiali nie tylko księża prawosławni, ale i pobliskie parafia katolicka czy szkoła.
- To nie jest projekt dla wierzących, to jest projekt dla ludzi - podkreśla ks. Czykwin i zaznacza, że właśnie młode, gęsto zaludnione osiedle TBS nie ma miejsca rozrywki.
Wstępny projekt bulwarów przygotowała architektka Anna Naumiuk-Jakuc.
- Będzie tam park z niezbędną infrastrukturą, plac zabaw z wyposażeniem w takim standardzie jak na Plantach i amfiteatr na około 300 osób - opowiada autorka. Nie ukrywa jednak, że realizacja bulwarów może nie być łatwa.
- Teraz jest to teren zadrzewiony, przez krzaki nie da się przejść. Wymaga wykarczowania, osuszenia - mówi Naumiuk-Jakuc.
Węglowa i nie tylko
Oprócz bulwarów, z budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowanych jeszcze 6 pomysłów. 2 z nich dotyczą Węglówki. Społeczna koncepcja Węglowej zakłada powstanie m.in. boiska, siłowni zewnętrznej, oznakowania, oświetlenia, monitoringu, ławek, rzeźb, fontann oraz przejścia pieszo-rowerowego przez tory kolejowe. Natomiast Centrum Sportów Miejskich ma to być miejsce do uprawiania ekstremalnych, nowoczesnych dyscyplin, np. akrobatyki, parkuru, freerunningu, czy breakdance'a.
Z budżetu obywatelskiego zostanie wybudowana także kładka dla pieszych przez rzekę Białą oraz chodnik w okolicach ul. Cedrowej. Ciekawa inicjatywa będzie zrealizowana w lesie Pietrasze, gdzie powstanie wypożyczalnia nart biegowych i rowerów oraz bufet. Wielu białostoczan zagłosowało na ośrodek piłkarski oraz kryte boiska typu Orlik na osiedlach Pieczurki, Starosielce i Białostoczek. 2700 osób zadecydowało, że powstanie odcinek ul. Bacieczki łączący ul. Armii Krajowej z Lasem Bacieczkowskim.
W 2014 roku, może później
- Bez względu na to, co wyjdzie w przetargach będziemy te projekty realizować - obiecuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Włodarz miasta zaznacza jednak, że prawdopodobnie nie wszystkie inwestycje z budżetu obywatelskiego uda się skończyć w 2014 r. Niektóre z nich wymagają chociażby wykupu gruntów, potem trzeba przygotować projekty wykonawcze inwestycji, uzyskać pozwolenia i ogłosić przetargi.
- Projekt budżetu obywatelskiego należy kontynuować - ocenia radny Zbigniew Nikitorowicz, przewodniczący PO w radzie miasta. Nikitorowicz zadeklarował też, że jego klub poprze wszystkie pomysły z budżetu obywatelskiego.
Białostoczanie głosowali na 51 pomysłów, ale do realizacji pójdzie tylko 7 z nich. Prezydent miasta już zapowiedział, że żadne z pozostałych nie zostaną przez niego wciągnięte do przyszłorocznego budżetu.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl