Z Białegostoku wyruszy pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpoczynają się zapisy
W ostatni weekend miesiąca z Białegostoku wyruszy 36. piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Zapisy na nią ruszają w piątek (22.07) o godz. 17.00.
pielgrzymka.net.pl
XXXVI Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach od 30 lipca do 12 sierpnia. Zapisy będą przyjmowane od 22 do 29 lipca w godz. 17.00-19.00 w Piwnicy Akademickiej przy białostockiej katedrze – ul. Kościelna 2. Koszt tegorocznej pielgrzymki to 300 zł.
Jakie są grupy?
W tym roku pielgrzymka wyruszy pod hasłem Cała Piękna. Pątnicy mogą wybrać się na nią w trzech grupach: patriotycznej, pokutnej i młodzieżowo-studencko-charyzmatycznej. Kolory grup to odpowiednio: amarantowo-żółta, fioletowa i zielona.
Grupa amarantowo-żółta - przeznaczona jest dla wszystkich patriotów, a cechą charakterystyczną jest zróżnicowany wiek pielgrzymów. Amarentowo-żółci wykazują wyjątkową dbałość o modlitwę i rozwój duchowy, ale często pozwalają sobie również na odrobinę szaleństwa - czytamy w opisie.
Grupa fioletowa - ma charakter pokutny, a jej cechą charakterystyczną jest to, że nie ma gitary. Zamysłem twórców było to, aby stworzyć grupę, w której będzie można bardziej wyciszyć się, więcej pomodlić i doświadczyć dodatkowej ascezy. Podczas pielgrzymki jest więcej modlitwy w tym różańcowej, koronka do Miłosierdzia Bożego, droga krzyżowa, nowenny. Jest też czas na ciszę i medytację nad Słowem Bożym.
Grupa zielona - jest dedykowana osobom młodym, studentom czy uczniom. Jak zapewniają organizatorzy, jest to grupa w której nie zabraknie radości, życzliwości i dobrego serca. Podobnie jak Izraelici wyrusz w drogę, na której doświadczysz mocy i łaskawości dobrego Boga, mocy modlitwy uwielbienia, uzdrowienia, modlitwy śpiewem, tańcem. Nie będziesz sam. Przez dwa tygodnie obok będą kroczyć młode serca, idące w tym samym kierunku - zachęcają duchowni.
Grupa złota - przeznaczona jest dla pielgrzymów, którzy nie mogą wziąć czynnie udziału w pielgrzymce, ale duchowo pragną łączyć się z pielgrzymami. Mogą oni zapisać się do tej grupy powierzając intencje, o które każdego dnia będą modlili się pielgrzymi.
Pątnicy pokonają 470 km
Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę (30.07) o godz. 6.00 mszą świętą w białostockiej katedrze.
Tegoroczna trasa:
30 lipca - Białystok – Suraż
31 lipca - Suraż – Mień
1 sierpnia - Mień – Nur
2 sierpnia - Nur – Miedzna
3 sierpnia - Miedzna – Wierzbno
4 sierpnia - Wierzbno – Siennica
5 sierpnia - Siennica - Góra Kalwaria
6 sierpnia - Góra Kalwaria - Zbrosza Duża
7 sierpnia - Zbrosza Duża - Kostrzyń
8 sierpnia - Kostrzyn – Mroczków Duży
9 sierpnia - Mroczków Gościnny – Chełsty
10 sierpnia - Chełsty - Strzelce Małe
11 sierpnia - Strzelce Małe – Pacierzów
12 sierpnia - Pacierzów - Jasna Góra
Łącznie pielgrzymi pokonają trasę liczącą ok. 470 km w 14 dni.
Pierwsza białostocka pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła w 1987 r. Wcześniej pątnicy i wierni archidiecezji białostockiej uczestniczyli przez długie lata w Pieszej Pielgrzymce Warszawskiej.
O czym trzeba pamiętać?
Jeżeli ktoś po raz pierwszy planuje wybrać się na pieszą pielgrzymkę, musi pamiętać o kilku ważnych zasadach i kwestiach organizacyjnych. Pierwszą z nich jest strój - musi być wygodny, a zarazem skromny - jest zakaz noszenia bardzo krótkich spódnic i spodenek, wydekoltowanych bluzek oraz koszulek na ramiączkach.
Przy sobie zawsze należy nosić książeczkę uczestnika. Każdego obowiązuje codzienne uczestnictwo we mszy świętej. Jak piszą organizatorzy: pielgrzymowi NIC się nie należy! Za wszystko podziękuj dwa razy. W dowód wdzięczności jak najczęściej używaj chrześcijańskiego podziękowania Bóg zapłać.
Podczas noclegu należy zachować ciszę nocną po godz. 22.00. Pielgrzymi muszą pamiętać o pozostawieniu po sobie czystości i porządku.
Na pielgrzymce obowiązuje zakaz kąpieli w zbiornikach wodnych. Gdy nie dajesz już sobie rady, bolą cię nogi, a zmęczenie dokucza coraz bardziej - ofiaruj swoje cierpienie za ludzi, którzy prosili cię o modlitwę, a którzy z różnych przyczyn nie mogą pielgrzymować z tobą - sugerują organizatorzy pielgrzymki.
Jeżeli chodzi o niezbędny ekwipunek, to należy zabezpieczyć się w suchy prowiant, konserwy, pieczywo i napoje. Trzeba wziąć ze sobą śpiwór, materac, namiot, a także podstawowe środki medyczne (leki osobiste, bandaże elastyczne, wapno, opatrunki). Prócz stroju, należy pamiętać o rozchodzonych i wygodnych butach - co najmniej dwóch parach. Warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik i ewentualnie śpiewnik. Gdy pątnicy dotrą do Częstochowy, muszą przebrać się w odświętne ubranie - mężczyźni długie spodnie, a kobiety długie spódnice.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl