Aktualności

Wróć

Z Białegostoku do Krypna. Ponad 7 tys. osób pielgrzymowało do Sanktuarium

2022-09-04 16:52:12
W sobotę (3.09) odbyła się 38. Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka Rodzin do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem Maryja Matka wiary.
Archibial.pl
W pielgrzymce uczestniczyło ponad 7 tys. pielgrzymów, którzy pokonali trasę liczącą około 30 km. W drodze towarzyszyło im 55 kapłanów, 11 kleryków, 12 sióstr zakonnych. Najmłodszy pielgrzym miał zaledwie 3 miesiące.

Doroczna wrześniowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium w Krypnie jest szczególną okazją do wędrówki całych rodzin do Matki Bożej Pocieszenia. Wraz z rozpoczętym nowym rokiem szkolnym jest czasem zawierzenia opiece Maryi dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Z kolei o pragnienie świętości wpływające na kształt życia społecznego i narodowego oraz o zaangażowanie i odwagę w obronie nierozerwalności instytucji małżeństwa apelował abp Józef Guzdek, metropolita białostocki.

W naszych czasach, przedziwna rola Matki Słowa Wcielonego, która jest wzorem i nauczycielką zawierzenia Bogu, nadal trwa. Maryja: ta z Nazaretu, z Betlejem, z Kany Galilejskiej, z Golgoty i Wieczernika – wciąż zaznacza swoją obecność w życiu Kościoła - mówił metropolita.

Dodał, że trwałość małżeństw i świętość rodzin są warunkiem przyszłości Ojczyzny i Kościoła. Ponadto w nawiązaniu do słów papieża Jana Pawła II poinformował, że w Polsce co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem.

Jednak te statystyki nie pokazują skali problemu, wszak wielu małżonków nie decyduje się na wniesienie pozwu rozwodowego z przyczyn ekonomicznych. Co więcej, niewielu z nich szuka ratunku i próbuje rozwiązać konflikty przez modlitwę i sakramentalną spowiedź oraz korzystając z poradni rodzinnej czy mediacji. Rozbicie małżeństwa i rodziny to wielki dramat dla małżonków i ich dzieci. Jednak trzeba nieustannie przypominać, że ci, którzy się rozwiedli i zawarli nowe niesakramentalne związki, pozostają nadal członkami Kościoła. Kościół nie ukrywa przed nimi prawdy o tym, że zamknęli sobie drogę do Eucharystii. Pragnie jednak okazywać im swą miłość i wzywa ich do słuchania słowa Bożego, do uczęszczania na mszę świętą, do modlitwy oraz wychowywania dzieci w wierze chrześcijańskiej – stwierdził hierarcha.

Do zebranych pielgrzymów powiedział, że muszą bronić nierozerwalności małżeństwa i świętości rodzin.

Szczególnie dziś potrzeba świadectwa i odwagi, aby nie stawiać pod korcem światła wiary i miłości, które są fundamentem jedności i wierności chrześcijańskich małżeństw. Potrzeba wreszcie, aby w sercach ludzi wierzących zagościło to pragnienie świętości, które kształtuje nie tylko życie prywatne, ale wpływa na kształt życia społecznego i narodowego. Jeśli Boga i Jego przykazania postawimy na pierwszym miejscu, wówczas nie możemy pozostać neutralni. Nie możemy dać się zwieść tym wszystkim, którzy mówiąc o tolerancji jednocześnie chcą nam zamknąć usta lub narzucić swoją wizję małżeństwa i rodziny - powiedział abp Guzdek.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl