XIX-wieczny dworzec kolejowy może stać się prawdziwą perełką
Ruszyła przebudowa dworca kolejowego w Czyżewie. Zabytkowy budynek ma zapewnić komfort podróżnym, będzie w nim też działać lokalne muzeum.
PKP S.A.
Neoklasycystyczny dworzec kolejowy w Czyżewie powstał w latach 1859-1862 wraz z budową Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. W budynku funkcjonuje dziś Muzeum Ziemi Czyżewskiej, które będzie działało także po modernizacji.
Przebudowa istniejącego budynku dworca kolejowego w Czyżewie wraz ze zmianą zagospodarowania terenu ma na celu poprawę jakości obsługi pasażerów i przystosowywanie obiektu do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Projektowane zmiany będą skutkowały poprawą stanu technicznego i estetycznego dworca, usprawnieniem ruchu i przepływu podróżnych przez budynek oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.
– Czyżew to kolejny dworzec w województwie podlaskim, który zostanie zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Pomimo tego, że znajduje się on w niedużej miejscowości, jest to obiekt niezwykle istotny dla lokalnej społeczności. Znajdujący się na granicy województw Czyżew potrzebuje nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu. Po modernizacji zostanie na nim zapewniony odpowiedni komfort podróżnych oraz odwiedzających dworzec, gdyż znajdzie się na nim odnowione Muzeum Ziemi Czyżewskiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. odwpowiedzialnej za inwestycję.
Dzięki modernizacji poprawi się estetyka budynku, ale przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo i pasażerów. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne - powstanie rampa dla osób na wózkach inwalidzkich. Budynek stanie się również bardziej przyjazny środowisku poprzez zastosowanie nowoczesnych i energooszczędnych technologii. Zaplanowano montaż monitoringu, instalacji przeciwpożarowej, a także wymianę sieci elektrycznej, teletechnicznej i odgromowej.
Wewnątrz dworca podróżni znajdą klimatyzowaną poczekalnię wyposażoną w ławki oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze dworca zaprojektowano toalety, a także niewielkie pomieszczenia komercyjne. Tak jak do tej pory, będzie tam działać Muzeum Ziemi Czyżewskiej.
Nie tylko sam budynek, ale też otoczenie dworca będzie zmodernizowane. Powstaną również elementy małej architektury, tj. ławki, siedziska, kosze na śmieci, zostanie wybudowana wiata śmietnikowa. Teren wokół budynku zostanie podniesiony i wyrównany, tak by nie tworzył barier architektonicznych.
Koszt inwestycji to ponad 4,4 mln zł brutto, w tym znaczna część to dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt obiektu wykonało biuro projektowe FBT sp. z o.o. z Warszawy, zaś na wykonawcą jest firma KONS sp. z o.o. z Białegostoku.
Dworzec w Czyżewie znajdujący się na przebudowywanej trasie Rail Baltica modernizowany jest w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Do 2023 r. z tego programu zostanie przebudowanych blisko 200 polskich dworców. Inwestycje pochłoną ponad 2 mld zł.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl