Wyższe składki od umów typu zlecenie. Pracodawcy dostaną po kieszeni
Już za kilka miesięcy umowy-zlecenia będą opodatkowane na nowych zasadach. Składki będą płacone obowiązkowo do momentu osiągnięcia płacy minimalnej. Zmiany dotkną też osoby zasiadające w radach nadzorczych.
sxc.hu
Ministerstwo pracy zapowiedziało, że do końca przyszłego tygodnia przekaże do zespołu projekt nowej ustawy dotyczącej składkowania umów typu zlecenie. Obecnie umowy nie podlegają sumowaniu. W myśl nowych przepisów wypracowanych przez zespół ds. ubezpieczeń społecznych komisji trójstronnej, umowy będą sumowane, a składki opłacane do momentu osiągnięcia płacy minimalnej. Obecnie jest to 1600 zł brutto.
Propozycje zmian zostały wypracowane przed partnerów społecznych, a podstawą rozmów był projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przygotowany przez NSZZ Solidarność. To właśnie związki zawodowe przekonały resort pracy i pracodawców do konieczności zmian.
Jednak zmiany nie dotkną tylko pracowników wykonujących pracę za drobną wypłatę. Dodatkowe składki na ZUS będą odprowadzane automatycznie również za osoby zasiadające w radach nadzorczych, niezależnie od tego, czy odprowadzają już one składki z innego tytułu.
Projekt trafi na posiedzenie rządu po zaakceptowaniu przez partnerów społecznych i koniecznych konsultacjach międzyresortowych.
Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl