Nauka

Wróć

Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku ma nowego rektora

2017-09-01 15:27:03
W piątek (01.09) prof. Lech Chyczewski otrzymał insygnia rektorskie i będzie teraz sprawował pieczę nad Wyższą Szkołą Medyczną w Białymstoku.
Materiały prasowe
Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku powstała w 2003 r. i jest to jedna z najdłuższej działających uczelni niepublicznch w naszym regionie. Teraz o jej rozwój zadba nowy rektor - prof. Lech Chyczewski. Jest on znanym na terenie Białegostoku naukowcem, patomorfologiem. Pochodzi z Mazowsza, do Białegostoku przybył wiele lat temu, by studiować na tutejszym Uniwersytecie Medycznym.

Nowy rektor WSM jest autorem i współautorem aż 600 prac naukowych, które w większości zostały opublikowane w anglojęzycznych specjalistycznych czasopismach naukowych. W swojej pracy naukowej skupił się głównie na raku płuc. W ostatnich latach kierował Katedrą Biostruktury i Zakładem Patomorfologii Lekarskiej oraz był kierownikiem Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej działającym przy Fundacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od 15 lat pełnił również funkcję rzecznika prasowego uczelni i był redaktorem naczelnym miesięcznika Medyk Białostocki.

- Nie mam wątpliwości, że przyjście prof. Chyczewskiego do tej uczelni wniesie wiele dobrego – mówił Mikołaj Tomulewicz, kanclerz szkoły, przekazując symbolicznie berło i łańcuch rektorski. – Uczelnia to nie tylko mury: to studenci, kadra naukowa, ale również badania naukowe. Jestem przekonany, że nasz nowy rektor, biorąc pod uwagę jego dorobek naukowy, wesprze nas w tym działaniach - dodaje.

Wyższa Szkoła Medyczna, którą poprowadzi Chyczewski kształci obecnie na pięciu kierunkach: biotechnologii, fizjoterapii, kosmetologii, pielęgniarstwie i ratownictwie medycznym. Studenci uczą się w systemie dziennym i zaocznym. Prowadzone są też studia podyplomowe.

- Ta uczelnia w sposób całościowy przygotowuje do zawodu, znaczący nacisk kładąc na wiedzą praktyczną – mówi Chyczewski. – Jednak to, co mnie zachęciło i zmotywowało do objęcia tej funkcji, to również ciekawe badania naukowe prowadzone tutaj, zdobywane patenty czy prace komercjalizacyjne. Wierzę, że wiele dobrego jest tu jeszcze do zrobienia - dodaje.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl