Dom

Wróć

Wyższa marża kredytów, stabilizacja cen ofertowych. Raport z rynku nieruchomości

2013-10-10 00:00:00
Jesień nie będzie dobrym okresem dla osób, które planują kupno mieszkania na kredyt. We wrześniu banki podwyższyły marże, a dostępność kredytów hipotecznych spadła. Na rynku nieruchomości panuje stabilizacja, tylko ruch transakcyjny jest wzmożony.
ESD
Wyższe marże kredytów hipotecznych

Według ekspertów z firmy Expander, we wrześniu aż 5 banków podwyższyło marżę kredytów hipotecznych z wysokim (25%) wkładem własnym – przeciętnie wynosi ona 1,65%, a jeszcze w kwietniu sięgała 1,49% (bez wkładu własnego marża wzrosła z 1,68% do 1,86%).

Warto pamiętać, że niedługo nie będzie można uzyskać kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Od stycznia banki będą udzielać kredytów mieszkaniowych tylko tym, którzy sami zapłacą min. 5% wartości nieruchomości.

Ceny ofertowe i transakcyjne

Analitycy z Szybko.pl podają, że we wrześniu ceny ofertowe były wyższe średnio o 0,4% w porównaniu z sierpniem. W Białymstoku stabilizacja trwa niemal od kilku miesięcy, a za mieszkania płacimy praktycznie tyle samo, albo trochę więcej, co przed rokiem.

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w Białymstoku (według raportu Szybko.pl, Metrohause i Expander) we wrześniu 2012 roku wynosiły 4265 zł za metr kwadratowy, a rok później – 4225 zł. Biorąc pod uwagę cały rok, najniższe średnie ceny ofertowe proponowano w lutym (4160 zł/mkw.), a najwyższe w maju br. (4268 zł/mkw.).

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który ma wejść w życie od stycznia 2014 r., ograniczy popyt na rynku wtórnym. Oznacza to, że obniżki cen ofertowych w przyszłym roku mogą okazać się nieuniknione.

Wiadomo też, że nie kupimy używanego mieszkania w ramach tego projektu. Analitycy z Metrohause przewidują zatem, że jesień będzie jednym z najlepszych okresów sprzedażowych w ostatnich latach. Wzmożony ruch transakcyjny zapoczątkowały miesiące letnie.

Zobacz także: Mieszkanie dla Młodych tylko na rynku pierwotnym. Sejm przyjął ustawę

Jakie mieszkanie najłatwiej kupić?

Rynek wtórny to przede wszystkim bloki z wielkiej płyty. Najłatwiej kupić mieszkanie w takim budynku, bo jest najtańsze. Na drugim miejscu są lokale wybudowane po roku 2000, które stanowią ok. 30% podaży. Najdroższe są kamienice powstałe w latach 2007-2012 oraz te przedwojenne.
Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl