Wystawa ze zbiorów KUL Kwiaty Europy
Jacek Malczewski i jego syn Rafał Malczewski, Stanisław Kamocki, Władysław Skoczylas, czy Włodzimierz Tetmajer - to niektórzy artyści, których dzieła będzie można obejrzeć od piątku (11.03) w Ratuszu w Białymstoku.
Muzeum Podlaskie
Na wystawie Kwiaty Europy. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum KUL
w Muzeum Podlaskim w Białymstoku będzie można obejrzeć m.in. malarstwo polskie przełomu XIX/XX wieku.
Znaczącą częścią zbiorów stanowi malarstwo europejskie, a wśród obrazów znalazły się przykłady znakomitego manieryzmu flamandzkiego, prace holenderskie, włoskie, czy niemieckie. Obok cennej kolekcji malarstwa będzie można zobaczyć liczne wyroby rzemiosła artystycznego, porcelanę z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.
Kolekcja Muzeum KUL sięga roku 1932. Donacja ks. Kanonika Jana Władzińskiego dała początek Muzeum Uniwersyteckiemu KUL. Zbiory powstawały na przestrzeni lat, ale w czasie drugiej wojny światowej zostały zagrabione i uległy rozproszeniu. Samo Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w obecnej formie powstało 1 września 2016 r. w wyniku połączenia dwóch jednostek o charakterze muzealnym. Od 1956 roku zbiory stale się rozrastają poprzez darowizny oraz zakupy. Muzeum po wojnie było reaktywowane jako Muzeum Uniwersyteckie i działało pod różnymi nazwami do 2016 roku.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II dysponuje unikatową w skali kraju kolekcją dzieł sztuki, która powstała dzięki niezwykłej hojności darczyńców i ich wielkiemu zaufaniu do uniwersytetu. Niezmiennie od 100 lat misją naszej uczelni jest prowadzenie badań naukowych w duchu harmonii między nauką i wiarą, kształcenie i wychowywanie inteligencji katolickiej oraz współtworzenie chrześcijańskiej kultury. W ten obszar wpisuje się także naukowa i popularyzatorska działalność Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a posiadanie tak cennej kolekcji obliguje nas do czynnego uczestniczenia w życiu kulturalnym kraju - pisze ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.
Obecna wystawa stanowi zapowiedź przyszłej stałej ekspozycji Muzeum KUL. Jednym z naczelnych wyzwań jest konserwacja wszystkich wytypowanych do eksponowania muzealiów. Realizacja tego zadania możliwa jest dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, dotacjom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współpracy z prezentującymi zbiory muzeami.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (11.03), o godz. 18:00 w Ratuszu w Białymstoku. Ekspozycję będzie można oglądać do 25 września.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl