Wydarzenie rozpocznie się w piątek (14.07) plenerowym pokazem filmu Jutro idziemy do kina, przedstawiającego historię trzech przyjaciół, których marzenia i plany zostają skonfrontowane z wybuchem wojny. Film będzie poprzedzony wstępem wygłoszonym przez kierownika Ośrodka Badań Historii Wojskowej, Łukasza Radulskiego.
W sobotę (15.06) od godzin porannych, przed wejściem do Galerii Zielone Wzgórze będzie można obejrzeć wystawę Kiedy wojna przyszła do nas. W Filii nr 7 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego tego dnia na uczestników będzie czekać wystawa książek o tematyce wojennej.
Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach Ogrody w czasie wojny, ogrody w czasie pokoju, prowadzonych przez Ewelinę Sarosiek, czyli edukatorkę muzealną i animatorkę kultury. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się więcej o tzw. victory gardens, czyli ogrodach zakładanych w czasie wojny w celu zaopatrzenia ludności cywilnej w żywność. Będą mogli także samodzielnie zasadzić własne warzywa i zioła w recyklingowych pojemnikach, które zabiorą do domu.
W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty skierowane do rodziców i opiekunów Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie. Anna Talarczyk, animatorka kultury, pedagog i terapeutka SI, poprowadzi spotkanie, na którym omówione zostaną metody i techniki rozmowy z dziećmi na temat konfliktów zbrojnych. Uczestnicy dowiedzą się, jak zadbać o psychiczne bezpieczeństwo dzieci oraz jak minimalizować ich stres związany z tematyką wojny.
Odbędzie się także spacer historyczny po osiedlu Zielone Wzgórza. Prowadzić go będzie Andrzej Kłopotowski, dziennikarz i twórca bloga Osiedlownik. Mieszkańcy będą mieli okazję poznać mniej znane historie związane z tym obszarem. Spacerowicze dowiedzą się o wsi Starosielce, trakcie do Jeżewa, dwóch historycznych trasach kolejowych, a także poznają anegdoty związane z projektantami bloków, kościołów i sklepów.
W wieczornych godzinach zaplanowane są warsztaty Od wojen światowych do wojen domowych, prowadzone przez Artura Brzezińskiego, historyka z wykształcenia, coacha i trenera. Spotkanie skupi się na wnioskach płynących z historii wojen i sposobach radzenia sobie z konfliktami w życiu codziennym, zarówno w związkach jak i rodzinach.
W niedzielę (16.07) odbędzie się piknik kulturalny na terenie przy Galerii Zielone Wzgórze. Na miejscu będą liczne warsztaty, animacje i stoiska edukacyjne prowadzone przez Muzeum Wojska w Białymstoku, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Galerię im. Sleńdzińskich, Białostocki Ośrodek Kultury oraz Galerię Arsenał w Białymstoku. Zostanie także ponownie zaprezentowana wystawa Kiedy wojna przyszła do nas.
Więcej informacji: Weekend z Kulturą na Zielonych Wzgórzach