Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć

Wystawa Magdaleny Talmon

2022-08-31
Termin: 2022-07-07 - 2022-08-31
Kobiety – ten cykl obrazów zaprezentuje w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku Magdalena Talmon. Wernisaż wystawy malarstwa odbędzie się w czwartek (7.07).

Magdalena Talmon pochodzi z Podlasia. W tym regionie osadzona jest jej twórczość. Artystka czerpie inspiracje nie tylko z podlaskiej natury, ale też z tradycji ludowych.

Mocny kolor i Podlasie:

– Na wielu moich pracach obecne są podlaskie motywy. W zależności od tego, jaka kobieta ma być malowana, od razu widzę albo motyw wijących gniazdo ptaków, albo korony z kwiatów. Konkretna kobieta, spotkana osoba, zdjęcie od razu z czymś się kojarzą. Ciężko powiedzieć, dlaczego dana kobieta ma na sobie motyw chodników, a druga – dwuosnowówki – mówi Magdalena Talmon.

Twórczość artystki wyróżnia też mocny kolor.

– Ja lubię mocny kolor, plamę zamkniętą w danej formie. Potraktowaną witrażowo. Gdy robię podcienie czy podmalowania, to również używam kreski – podobnie jak przy tworzeniu ikon. Przez wiele lat byłam zafascynowanie ikoną. W moich obrazach łączy się ikona i mocny kolor, prawie witrażowy. Wyglądają prawie jak tkanina, ale przygotowana do tkania – czyli techniczny rozrys. Może to dlatego, że jestem też po tkactwie? W mojej sztuce wszystko się przeplata i łączy – wyjaśnia artystka.

Od Supraśla do murali

Magdalena Talmon jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Warsztatów Ikonograficznych w Bielsku Podlaskim i Wydziału Prawa Administracyjnego w Białymstoku.

Organizuje liczne happeningi, artystyczne działania warsztatowe, prowadzi zajęcia rękodzielnicze, jest projektantką dwóch białostockich murali: „Matka Natura” przy ul. Konopnickiej – jest dobrze widoczny z bulwarów nad rzeką Białą (2017 r.) oraz „Matka Natura – Biała” przy ul. Zwierzynieckiej (2018 r.).

Obecnie prowadzi zajęcia plastyczne w Pokojach Prac Twórczych w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Ma na koncie ponad 24 wystawy indywidualne i 7 wystaw zbiorowych.

„Kobiety” do końca wakacji

Na wystawie w Domu Kultury „Śródmieście” artystka zaprezentuje akryle na płótnie z cyklu „Kobiety”. Będą to portrety charakteryzujące się żywą, czystą kolorystyką, znaną m.in. z haftów podlaskich.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (7.07) o godz. 18.00 w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. J. Kilińskiego 13, II piętro).

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00, wstęp jest wolny.

Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia.

Miejsce imprezy