Wystawa Jerzego Zielińskiego w białostockim ratuszu
W głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - ratuszu - można już oglądać wystawę prac swoistej ikony PRL-u - Jerzego Zielińskiego.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Mówił o sobie Jurry - Polska B. Był bezkompromisowym krytykiem ustroju PRL, komunizmu i sowietyzmu. Prostym, plakatowym stylem przejętym z języka propagandy opowiadał o zakłamaniu historii i zniewoleniu Polski. Szydził z obłudy w życiu publicznym i z konformizmu na co dzień. Protestował przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i działalności cenzury, wykpił rocznicę XXX-lecia PRL słynnym obrazem zasznurowanych ust. Niepoprawny romantyk, poeta i chuligan, był jedną z najbarwniejszych postaci Warszawy lat 70.
Powrót Jurry'ego to realizowany w latach 2010-2011 projekt Galerii Zderzak, rozpisany na wystawy, publikacje, wykłady, dyskusje i spotkania. Jego celem jest przypomnienie twórczości tego znakomitego malarza - istotnej dla kultury późnego PRL, dla sztuki niezależnej lat 80.
Wystawa malarstwa Jerzego Zielińskiego w białostockim Ratuszu to powrót Jurry'ego do Białegostoku. Wystawiał tu w Galerii Sztuki Współczesnej - w roku 1977, wraz z innymi uczestnikami XII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Białowieża.
Wystawa w białostockim ratuszu będzie prezentowana do 26 czerwca.
E.S.