Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

Wystawa Grzyby - Piąte Królestwo

2023-09-30
Termin: 2023-03-08 - 2023-09-30
W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy zostanie otwarta wystawa pt. Grzyby - Piąte Królestwo.

Wernisaż odbędzie się 8 marca (środa) o godz. 11.30 w sali wystaw czasowych UCP (kampus przy ul. Ciołkowskiego). Wystawa będzie prezentowana do 30 września 2024 r.

Przygotowali ją pracownicy Centrum. Jak mówią, celem ekspozycji jest kształtowanie postawy szacunku do przyrody i odpowiedzialności za jej stan oraz wzbudzenie zainteresowania dzieci, młodzieży i osób dorosłych bogactwem świata przyrody, a w szczególności królestwem grzybów. Przez wiele lat grzyby utożsamiano z roślinami, jednak wiele elementów łączy je bardziej ze zwierzętami. Dopiero w latach 60. XX wieku grzyby uzyskały rangę osobnego królestwa organizmów – królestwa grzybów. Na wystawie można będzie obejrzeć naturalne okazy wielu gatunków grzybów i porostów (grzybów zlichenizowanych), modele grzybów w skali 1:1 oraz plansze z fotografiami grzybów autorstwa dr Janusza Kupryjanowicza z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Dzięki ekspozycji można poznać najbardziej cenione i popularne, rzadkie i chronione, pasożytnicze, saprofityczne i symbiotyczne grzyby oraz zauważyć różnice i podobieństwa w gatunkach trujących i jadalnych. Nie brakukje też osobliwości świata grzybów, takich jak okratek australijski, sromotnik smrodliwy, gwiazdorz wzniesiony, czasznica olbrzymia czy trufla letnia.

W sali wystawowej został ponadto przygotowany kącik młodego mykologa i lichenologa z puzzlami, klockami, kolorowankami o tematyce grzybowej, gdzie będzie można także obejrzeć pod mikroskopem preparaty anatomiczne grzybów, a pod binokularem - plechy różnych gatunków porostów.

Miejsce imprezy

Sala wystaw czasowych UCP (kampus przy ul. Ciołkowskiego)