Wystawa jest cyklem fotografii wykonanej przez Jerzego Noaka dla jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich XX w. - Alfonsa Karnego. Zdjęcia powstawały spontanicznie i ukazują nieco inne oblicze Karnego.
Alfons Karny urodził się w Białymstoku, był znanym i wybitnym rzeźbiarzem. Specjalizował się w rzeźbie portretowej, o swojej twórczości pisał tak: W sztuce nie uznaję ani walorów, ani mody nowoczesności, ani sensacji – uznaję wartości wieczne, tkwiące w istocie bytu duchowego. Rzeźba dla mnie ma być symbolem nieznanych, ukrytych w nas wartości psychicznych i ma być zagadką samą w sobie, bez tematu. (...) Szukam odwiecznego spokoju i odwiecznej radości estetycznej w ładnej, miękkiej linii, harmonijnej, cichej, a jednocześnie tytanicznej, bez odrobiny dramatu, rozterki, bólu, niewiary\.
Jerzy Noak urodził się w Święcianach koło Wilna, w 1937 roku ukończył filologię romańską na
Uniwersytecie Stefana Batorego. Pracował jako nauczyciel w liceum w Różanymstoku i Białymstoku. Więzień Majdanka. Po wojnie zamieszkał w stolicy, na Uniwersytecie Warszawskim prowadził zajęcia z języka francuskiego i niemieckiego. W 1965 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie aż do emerytury pracował w bibliotece Uniwersytetu Stanowego w Lansing (Michigan). Człowiek wielu talentów – poliglota, podróżnik, miłośnik sztuki, fotografik.
Otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższą sobotę (13.03). Potrwa do 9 maja.
Szczegóły wydarzenia