Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć

Wystawa Evy Koťátkovej Maszyna do przywracania empatii

2022-12-11
Termin: 2022-10-21 - 2022-12-11
Wystawą Maszyna do przywracania empatii / The Machine for Restoring Empathy wybitnej czeskiej artystki wizualnej Evy Koťátkovej Galeria Arsenał w Białymstoku ponownie otwiera swoją siedzibę Galeria Arsenał elektrownia przy ul. Elektrycznej 13.

Prace Evy Koťátkovej dotyczą społecznych, instytucjonalnych i fizycznych struktur życia codziennego: zasad i ograniczeń, które kształtują nasz sposób myślenia i zachowania. Artystka dużo uwagi poświęca sytuacji grup i jednostek z różnych powodów wykluczanych i dyskryminowanych. Poszukuje alternatywnych sposobów komunikacji dla tych, którzy nie są w stanie porozumiewać się i integrować w standardowy sposób.

Tytułowa praca, wypełniająca wnętrze starej elektrowni, przedstawia empatię jako siłę, dzięki której możemy działać i rozumieć nasz świat. W tej wielkoformatowej i wieloelementowej instalacji jest miejsce na zwierzęta, rośliny, przedmioty, ludzi – i ich wzajemne relacje oparte na równości. „Maszyna do przywracania empatii” ma charakter performatywny, otwiera swoją przestrzeń na warsztaty z szycia i opowiadanie historii opartych na doświadczeniu współczucia, opieki, integracji. To dobre miejsce szczególnie dla osób, które czują się niekompletne, odczuwają brak czegoś, są zranione lub doświadczyły opresji. Angażuje w działania kwestionujące wyuczone reguły i otwiera nowe możliwości postrzegania świata.

Produkcja: Ewa Chacianowska, Eliza Urwanowicz-Rojecka
Identyfikacja wizualna: Katarzyna Stromska
Kuratorka: Monika Szewczyk

Otwarcie: piątek (21.10), o godz. 19:00

Miejsce imprezy

Galeria Arsenał, elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)