Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

Wystawa 7 lat w Rudakach – malarstwo Andrzeja Piotrowicza

2024-01-14
Termin: 2023-11-18 - 2024-01-14
Organizatorzy zapraszają na wystawę malarstwa Andrzeja Piotrowicza w OiFP.

Dzieło sztuki – obraz , nie ma na celu odtwarzania naturalnych zjawisk , ma być przenikaniem w rzeczywistość, ma być wyrazem życia. Podobny sposób myślenia przyjął za punkt wyjścia autor tego malarstwa. Życie miał skomplikowane , bujne i tragiczne. Pełne zakrętów , wzlotów i upadków. Zatopiony w religijnych wizjach kak na krestu rozpiatyj Kristos, jednocześnie ponad wrażliwy na krzywdę i niesprawiedliwość.

Początkowo twórczość ta , sprawia wrażenie prymitywnej, amatorskiej - to wrażenie mylne. Artysta walczy z płótnem , walczy z duszącą go Jego rzeczywistością i zapełnia płótno konsekwentnie, zarówno formalnie jak i technicznie. To obrazowanie to całość wnętrza artysty - to jego malarstwo rozpaczy , a jego tajemnica tkwi w życiorysie artysty.


Andrzej Piotrowicz (mnich Eliasz) urodził się 31 października 1971 roku w Hajnówce. W roku 1985 rodzina Piotrowiczów przeprowadziła się do Białegostoku gdzie ojciec, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce, oficer pożarnictwa, otrzymał przydział. Andrzej Piotrowicz w latach 1986-1991 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Kolejnym etapem edukacji artystycznej była Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej w Poznaniu (Schola Posnaniensis), w której dyplom obronił w 1998 roku.

W latach 2001-2014 przebywał jako mnich w zamkniętym Monasterze prawosławnym w Ujkowicach koło Przemyśla. Rozwijająca się choroba, którą lekarze zdiagnozowali jako schizofrenię, nie pozwoliła mu na kontynuowanie misji duchowej. Andrzej po wyjściu z klasztoru nie porzucił w pełni życia monastycznego i posługiwał się dalej swoim obranym w klasztorze imieniem Eliasz. Przemyślenia na temat Apokalipsy, grzechu, odkupienia i ofiary, w kontekście współczesnych mu wydarzeń na świecie, stały się głównymi motywami jego prac malarskich. Prawie wszystkie obrazy powstały w podlaskiej wsi Rudaki obok Kruszynian, gdzie osiadł po wyjściu z monasteru. Przez ostatnie 3 lata
życia związał się z parafią prawosławną Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku pełniąc tam funkcję panamara i stróża. Niespodziewanie dla wszystkich, 5 września 2022 roku, dokonał aktu samospalenia na moście w Toruniu.


Wernisaż odbędzie się w sobotę (18 listopada) o godz. 16:30.
Ekspozycję będzie można oglądać do 14 stycznia 2024.

Miejsce imprezy