Wystartował Wirtualny PKO Białystok Półmaraton
W maju miała się odbyć kolejna edycja PKO Białystok Półmaratonu. Pandemia koronawirusa sprawiła, że impreza nie może dojść do skutku, ale za to przeprowadzony zostanie jej wirtualny odpowiednik.
pixabay.com
Zawody wirtualne, bieganie prawdziwe
Fundacja Białystok Biega chce zrobić wszystko, by biegacze w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki pandemii koronawirusa. Mimo tego, że 8. PKO Białystok Półmaraton w zaplanowanym terminie się nie odbędzie (został przełożony na listopad), to jednak w maju pewnego rodzaju sportowa rywalizacja i tak zostanie rozegrana. Organizatorzy wydarzenia ogłosili bowiem, że 8 maja wystartuje - a właściwie już wystartował - Wirtualny PKO Białystok Półmaraton, który potrwa aż do 24 maja.
Na czym wspomniane zawody mają polegać? Otóż zadaniem uczestników będzie przebiegnięcie w wyznaczonym terminie 21 km i 100 m indywidualnie. Należy przy tym korzystać z aplikacji na smartfona lub smartwatcha, która pozwoli udokumentować pokonany dystans i osiągnięty czas. Po ukończeniu półmaratonu (ważne, aby pilnować wymaganego dystansu), trzeba przesłać wynik organizatorowi (odpowiedni formularz dostępny jest na stronie internetowej półmaratonu), po czym pozostaje czekać na informację, które miejsce się zajęło lub aktualnie się zajmuje. Osoby nieco mniej wprawione w bieganie mogą dystans 21 km i 100 m przebyć etapami, ale należy pamiętać, że bieg musi być rozbity na maksymalnie 3 dni.
Fundacja Białystok Biega pragnie, by wirtualna rywalizacja jak najbardziej przypominała normalne zawody, dlatego wszyscy uczestnicy zmagań mogą liczyć na pamiątkowe pakiety startowe, a chętni także na medale. Warto zaznaczyć, że już kilka dni temu chęć udziału w biegu wyraziło ponad 1000 osób.
Pochwal się, że biegniesz - będzie bezpieczniej
Aby osiągnąć jak najlepszy wynik, trzeba pamiętać o rozsądnym zaplanowaniu trasy, gdyż każdego biegacza obowiązują oczywiście zasady ruchu ulicznego. Stąd też dobrym pomysłem jest skorzystanie z dobrodziejstw lasu, zwłaszcza, że nie trzeba tam używać maseczek.
Ponieważ pokonanie półmaratonu jest wyczynem niezwykle wymagającym, warto zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Organizator zachęca, by w miarę możliwości posłużyć się asystą członka rodziny (który np. jechałby na rowerze) lub przed wyjściem z domu zostawić bliskim informację, jak będzie przebiegała planowana trasa. W przestrzeni publicznej zaleca się utrzymywanie dystansu społecznego, czyli zachowywanie odstępu 2 m od innej osoby.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl