Nauka

Wróć

Wysokie nagrody pieniężne to namiastka tego, co można zdobyć. Rusza Technotalent

2018-09-10 12:11:28
Od poniedziałku (10.09) można zgłaszać się do konkursu Technotalent. To już kolejna edycja, poprzednie wyłoniły wielu zdolnych białostoczan.
PB
Można się zgłaszać do konkursu

Od 10 września do 16 października można zgłaszać się do konkursu Technotalent 2018 organizowanego przez Fundację Technotalenty (zgłoszenia są przyjmowane na stronie organizacji www.technotalenty.pl w zakładce konkurs). Inicjatywa ta ma na celu wyłonienie osób zdolnych, mających ciekawe pomysły i tworzących innowacyjne projekty.

- Ideą jest wspomaganie młodych ludzi. Współpracujemy z Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku, co jest bardzo ważną cechą tego konkursu, bowiem łączymy różne środowiska – mówi Adam Walicki, wiceprezes Fundacji Technotalenty.

Kategorie, w których można się zgłaszać to: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Technotalent Politechniki Białostockiej 2018, Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2018, Technotalent Uniwersytetu Medycznego 2018 i Inspiracje.

W przypadku kategorii Technika uczestnik powinien zaproponować projekt, który jest związany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W Biznesie należy mieć innowacyjny pomysł o wysokim potencjale komercjalizacji, a w Wyzwaniu Społecznym – ideę, która w perspektywie będzie wpływać pozytywnie na społeczeństwo i wszystko co z nim związane. Jeśli chodzi o Technotalent 2018 poszczególnych uczelni, to zainteresowani powinni przedstawić projekt badawczy, który jest realizowany w tym środowisku. Ostatnia kategoria – Inspiracje dotyczy odkrywczych, inspirujących rozwiązań z pogranicza designu, architektury, sztuki oraz techniki.

- Uważam ideę konkursu za bardzo słuszną. Jest to moment, gdy ludzi zdolnych i perspektywicznych możemy wyłapać. Ważne jest bowiem, by ci młodzi, wykształceni ludzie zostali na naszej ziemi, a nie uciekali do innych miast lub za granicę – tłumaczy Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

Zgłoszenia będą oceniane przez kapitułę

Nadesłane prace będą oceniane przez specjalnie powołaną do tego kapitułę, składającą się z przedstawicieli firm, uczelni i instytucji wspierających konkurs. W każdej z kategorii zostanie wyłonionych 5 finalistów, by ostatecznie wytypować zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody finansowe oraz specjalne.

- Suma nagród głównych w tym roku wynosi 51 tys. zł, co świadczy o tym, że konkurs się rozwija. Do tego dochodzą nagrody specjalne – wyjaśnia Walicki.

Od 2014 roku do konkursu Technotalent napłynęły 633 zgłoszenia. Jak się okazuje, szansą na sukces jest nie tylko wygrana. Przykładem jest Ewelina Brzozowska, która nie została laureatką, a mimo to rozwinęła zaprezentowany przez siebie projekt, mający na celu usprawnić poruszanie się chorych dzieci, które nie rokują na chodzenie, ale mają sprawne ręce.

- Dostałam dofinansowanie i wsparcie wielu osób. Dzięki temu powstał w pełni sprawny prototyp, który został złożony do urzędu patentowego – opowiada Brzozowska, która doceniła przede wszystkim pomoc firm i osób, które są zaangażowane w konkurs.

Finalistów Technotalent 2018 poznamy 8 listopada. Gala finałowa konkursu odbędzie się 11 grudnia.

- Nowością tegorocznej edycji jest specjalna nagroda 5-lecia Konkursu
Technotalent 2018. Na gali rozdania nagród 11 grudnia zostaną wręczone
tytuły Technotalenta 5-lecia Konkursu Technotalent trzem najbardziej
wyróżniającym się talentom z grona laureatów ze wszystkich
dotychczasowych edycji Konkursu Technotalent - informuje Anna Duda z Fundacji Technotalenty.

Zobacz też: Konkurs Technotalent 2018

Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl