Aktualności

Wróć

Wysoka jakość, prosta forma. Wybrano projekt pomnika Inki

2016-11-16 16:15:35
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika Danuty Siedzikówny ps. Inka”, który ma stanąć w Parku Planty. Wygrał projekt Karola Badyna z krakowskiej Pracowni Rzeźby Forma.
MN
Konkurs na zaprojektowanie pomnika Danuty Siedzikówny Inki, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK, został ogłoszony przez Urząd Miasta 27 lipca. Jego budowa została zgłoszona przez mieszkańców Białegostoku w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 i zdobyła 3370 głosów poparcia.

Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowano 22 wnioski. Czas na przesłanie prac upływał 10 listopada i zrobiło to 10 kandydatów. O tym, kto wygrał, zdecydował sąd konkursowy złożony m.in. z przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, magistratu, a także przedstawicieli inicjatora budowy pomnika Fundacji Patria Mater.

Wyróżniono trzy propozycje. Zwyciężyła ta autorstwa Karola Badyna z Pracowni Rzeźby Forma, a jej autor otrzyma 10 tys. zł. Drugie miejsce zajął projekt Grzegorza Witka z Kobyłki (nagroda 7 tys.). Wyróżniono również koncepcję białostockiego zespołu z Pracowni Jackowski Michał oraz TT&B Studio Architektury i Grafiki Tomasz Rogala, za co otrzymał on 3 tys. zł.

Zwycięski projekt spodobał się sędziom ze względu wysoką jakość artystyczną i dlatego, że mimo prostej formy, bardzo dużo można z niego wyczytać.

- Ta postać obrazuje zarówno żołnierza, zarówno piękną młodą dziewczynę, która jest świadoma tego, co ją czeka - mówił Stanisław Ostaszewski, zastępca przewodniczącego grupy sędziowskiej. - Ale chodziło także o to, żeby ten obraz był odbierany przez przeciętnego widza. Są rzeźby, które są bardzo ładne, ale wymagają instrukcji obsługi odczytania tego, co jest w nich zawarte.

Twórca zwycięskiej koncepcji zostanie oczywiście zaproszony do negocjacji odnośnie ceny i terminu realizacji projektu. Docelowo pomnik ma być wykonany z brązu i mieć 193 cm wysokości. Ma stanąć na Plantach w pobliżu Placu Katyńskiego. Wiadomo, że potrzebne będą również pracę nad jego przyszłym otoczeniem.

Projekty wszystkich prac konkursowych można oglądać w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym do 30 listopada.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl