Wyróżnienia dla lokalnych władz. „Samorząd to fundament Polski”
Uznanie dla pracy lokalnych władz i refleksja nad znaczeniem samorządności – tak w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim obchodzono Dzień Samorządu Terytorialnego. 21 osób zostało wyróżnionych odznakami resortowymi.
Marcin Jakowiak / UM Białystok
Dzień Samorządu Terytorialnego upamiętnia pierwsze wolne wybory samorządowe w Polsce po II wojnie światowej, przeprowadzone 27 maja 1990 roku. Z tej okazji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano uroczyste spotkanie samorządowców z regionu.
W wydarzeniu wzięli udział prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, radni oraz pracownicy samorządowi z całego województwa. Białystok reprezentowali m.in. zastępca prezydenta Tomasz Klim oraz przedstawiciele Rady Miasta – Katarzyna Jamróz i Marek Tyszkiewicz.
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski złożył wszystkim samorządowcom życzenia oraz uhonorował 21 osób Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, przyznanymi przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
– Odrodzenie demokratycznego samorządu to bez wątpienia jedna z najważniejszych zmian, jakie dokonały się w Polsce w tych przełomowych czasach. Nie byłby bez niej możliwy tak dynamiczny rozwój naszego kraju w ostatnim 35-leciu. Z dzisiejszej perspektywy jeszcze pełniej możemy docenić wagę tego wydarzenia – napisał wojewoda Jacek Brzozowski w liście, który przekazano uczestnikom uroczystości.
Znaczenie samorządności podkreślił również zastępca prezydenta Białegostoku.
– Jestem dumny z białostockiego samorządu i białostockiej obywatelskości. Jednak musimy pamiętać, że budowanie samorządności i społeczeństwa obywatelskiego nigdy nie będzie procesem skończonym – mówił Tomasz Klim. – Musimy stale pamiętać, że samorządność i obywatelskość to wartości, o które nieustannie trzeba się troszczyć i które musimy pielęgnować.
Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z 29 czerwca 2000 roku – w dziesiątą rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów lokalnych. Reforma z 1990 roku przywróciła w Polsce samorząd terytorialny po dekadach centralistycznych rządów PRL-u, wprowadzając gminy z własnym majątkiem, kompetencjami i samodzielnością. Był to kluczowy krok w budowie III Rzeczypospolitej opartej na zasadzie pomocniczości.
Po ponad trzech dekadach funkcjonowania samorząd terytorialny uznawany jest za jeden z filarów transformacji ustrojowej i ważny element życia obywatelskiego w Polsce.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl