Wyprzedzić raka - Familijne Centrum Medyczne zaprasza na bezpłatną kolonoskopię
Osoby w wieku 50-65 lat, a przy obciążonym wywiadzie rodzinnym raka jelita grubego, także ludzie młodsi, mogą przystąpić do bezpłatnych badań przesiewowych
w Familijnym Centrum Medycznym.
pixabay.com
Ważny cel projektu Wyprzedzić raka
Projekt z Ministerstwa Zdrowia jest realizowany pod patronatem Fundacji Pomóż Im.
Badanie, jakim jest kolonoskopia, ma na celu zmniejszenie zachorowalności i umieralności na raka jelita grubego poprzez wczesne wykrywanie i usuwanie zmian łagodnych (polipów) mających tendencję do zezłośliwienia.
- Polipy nie dają żadnych dolegliwości. Pojawienie się widocznych objawów, np. utrata masy ciała, obecność krwi w stolcu czy zaburzenia wypróżniania, mogą już natomiast świadczyć o występowaniu zaawansowanych zmian w jelicie grubym, czyli o raku – mówi dr n. med. Marzena Konopko, kierownik medyczny FCMed.
Zmiany przedrakowe, które wykrywa badanie przesiewowe, w większości przypadków mogą być usunięte bezboleśnie w trakcie kolonoskopii. W przypadku stwierdzenia raka jelita grubego pacjent wymaga już bardziej skomplikowanego leczenia – chirurgicznego, chemioterapii, a czasem radioterapii.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która może zaoszczędzić cierpienia pacjentowi i jego rodzinie w przyszłości. Dodajmy, że kolonoskopia w FCMed wykonywana jest w przyjaznych, komfortowych warunkach, w znieczuleniu, na nowoczesnym sprzęcie.
- Badanie jest bezbolesne. Jedynym obciążeniem pacjenta w praktyce jest przygotowanie, czyli odpowiednia dieta i wypicie płynu – mówi doktor Marzena Konopko.
Podstawowe kryteria udziału w programie:
- wiek 50-65 lat,
- brak objawów raka jelita grubego (nie występuje anemia, niezamierzone chudnięcie, zmiana rytmu wypróżnień),
- brak wykonywanej kolonoskopii w ostatnich 10 latach.
Można zbadać się również, gdy pacjent ma mniej niż 50 lat, jeśli:
- ma co najmniej 40 lat, a w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego,
- ma co najmniej 25 lat, a w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej),
- ma co najmniej 20 lat, a w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).
Familijne Centrum Medyczne do końca 2019 roku przebada 300 osób. Zostały jeszcze wolne miejsca. Projekt ma też realną szansę na przedłużenie, a więc w razie liczby chętnych przekraczającej limit, część z nich trafi na listę rezerwową. Prawdopodobnie od stycznia FCMed zacznie wykonywać kolejną transzę zabiegów.
Na kolonoskopię można zapisać się osobiście w FCMed przy ul. Ciołkowskiego 88J w Białymstoku lub telefonicznie pod numerem 663 129 009.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl