Nauka

Wróć

Wyprawki szkolne w tym roku będą droższe

2022-08-26 10:58:27
Rodzice wysyłający dzieci do szkoły muszą się złapać za kieszenie - wyprawki będą zdecydowanie droższe niż w poprzednich latach.
pixabay.com
Jak wynika z raportu UCE RESEARCH i Hiper-Com Poland, ceny artykułów szkolnych wzrosły średnio o 14,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

– To nie jest zaskoczenie, że ten wzrost rdr. jest poniżej inflacji. Tu mamy do czynienia z grupą o wielu kategoriach i poziomach jakościowo-cenowych. Zatem prawdopodobne jest to, że w pakiecie ofertowym są tańsze propozycje, m.in. marki własne czy duże promocje. Ponadto produkty te w znacznym stopniu zostały z zeszłorocznych zakupów pandemicznych, robionych na zapas – komentuje dr Andrzej Maria Faliński, były wieloletni dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Zdaniem ekonomistów mimo wysokiej inflacji, która sięga prawie 15%, to są artykuły szkolne, których ceny raczej się utrzymują na stałym poziomie, niestety stanowią one mniej niż 1% całego koszyka. Z kolei są też produkty, które podrożały o ponad 50%. Wszystko to zależy w dużej mierze od kosztów produkcji. Przedsiębiorcy więcej płacą za energię i ropę, dlatego droższe są głównie wyroby z plastiku. Na niekorzyść wpływa także wojna w Ukrainie, bo stamtąd często importowane były artykuły papiernicze.

– Nie spodziewam się, że te artykuły będą tańsze bliżej roku szkolnego. Konsumenci nie zaopatrują się już, jak to bywało dawniej, z ogromnym wyprzedzeniem. Obecnie dostępność elementów szkolnej wyprawki jest duża. Wielu rodziców kupuje takie rzeczy wręcz na ostatnią chwilę, tj. na koniec wakacji lub nawet w pierwszym tygodniu roku szkolnego. Najwyższe ceny prawdopodobnie zobaczymy na przełomie sierpnia i września. Wtedy popyt jest największy i dodatkowo odbywają się wypłaty świadczeń z rządowego programu Dobry start. To zachęci sklepy do podnoszenia cen – mówi Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland.

Analizie poddano 59 artykułów szkolnych, z czego 70% z nich zauważalnie podrożało. Największe podwyżki dotyczą okładek na zeszyty (nawet o ponad 92%), przyborniki na biurko (o 83,4%), farby akrylowe (o 49,4%), zeszysty na spirali (o 48,2%) oraz bloki techniczne białe (o 43,4%).

– Z produktów, które najbardziej zdrożały, można wyłonić dwie kategorie – artykuły z materiałów syntetycznych oraz z papieru. Jednym z głównych producentów tworzyw sztucznych są Chiny, a począwszy od 2020 roku obserwujemy dynamiczny wzrost kosztów logistycznych. Do tego ich produkcja jest wysoce energochłonna, a ceny energii i surowców energetycznych są coraz wyższe. Natomiast papier drożeje systematycznie już od wielu lat. Dodatkowo obecne uwarunkowania ekonomiczno-polityczne napędziły to zjawisko, powodując prawie dwukrotny wzrost na początku br. – zaznacza Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland.

Co ciekawe są też produkty, których ceny są niższe niż w poprzednich latach. Chodzi m.in. o markery do tablic, długopisy klasyczne, pióra wieczne i długopisy automatyczne żelowe. Wpływ na to może mieć zdaniem niektórych fakt, że z powodu lockdownów w szkołach przyspieszono cyfryzację, więc zapotrzebowanie na tego typu towary jest mniejsze.

– Tu wyniki są zaskakujące. Jedną z istotnych przyczyn może być przedłużający się czas nauki zdalnej w zeszłym roku szkolnym. Większość prac wykonywano przez komputer, co spowodowało nagromadzenie zapasów mniej używanych produktów. Teraz wymagają one jak najszybszego upłynnienia – podsumowuje dr Faliński.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl