Wypadki z udziałem zwierzyny leśnej. Policja prosi o uważną i rozważną jazdę
Okres jesienny to czas migracji dzikich zwierząt. Niestety nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają. A może to być bardzo niebezpieczne i skutkować wypadkami.
podlaska policja
Jesienią można zaobserwować migrację dzikich zwierząt. Częściej widzimy je przy drogach lub jak przez nie przebiegają. Wzrasta też liczba zdarzeń drogowych z ich udziałem. Tylko od początku listopada hajnowscy policjanci odnotowali 6 takich zdarzeń, między innymi w rejonie Chrabostówki, Lewkowa Nowego, czy na trasie Hajnówka – Zbucz. Kierowcy nie byli w stanie wyhamować przed zwierzętami, w tym przypadku były to sarny. Na szczęście ani kierowcom, ani ich pasażerom nic się nie stało i zdarzenia zostały zakwalifikowane jako kolizje. Policja uczula, by przestrzegać kilku zasad, które mogą uchronić przed takimi zdarzeniami:
- Nie należy lekceważyć znaku drogowego Uwaga dzikie zwierzęta. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują.
- Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.
- Zwracaj baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzę gotowe, by przejść przez drogę. Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu.
- Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
- Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach - za nim mogą podążać kolejne.
- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
Jak zachować się, gdy dojdzie do zderzenia z dzikim zwierzęciem?
W przypadku, gdy dojdzie do zdarzenia, w którym udział brało dzikie zwierze, należy zawsze zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Istotne jest też to, by odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim policję.
Policjanci zachęcają także, by kierowcy zaznaczali miejsca na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Osoba poruszająca się samochodem może sprawdzić trasę, którą chce pokonać i zapoznać się z zagrożeniami, które zgłaszają inni użytkownicy ruchu drogowego.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl