Wyniki XVIII edycji Festiwalu Lalka też człowiek. Wyróżniono artystę z Podlasia
XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też człowiek po 8 dniach emocjonujących spektakli z całego świata przeszedł do historii. Jury wyróżniło najlepszych artystów. Wśród nich jest Podlasianin.
Mat. prasowe
Podczas festiwalu widzowie mogli uczestniczyć w przedstawieniach z wielu krajów, w tym z Bułgarii, Holandii, Czech czy Hiszpanii, a także oczywiście z Polski.
Jury w składzie: Joanna Braun (przewodnicząca), Wioletta Tipa (Mołdawia) oraz Roberta Colombo (Włochy) ogłosiło werdykt tegorocznej edycji festiwalu.
Grand Prix dla hiszpańskiego teatru
Grand Prix Festiwalu trafiło do teatru Zero en Conducta z Hiszpanii za spektakl La Phazz.
- Taniec, wręcz akrobatyka i sztuka lalkarska przejmująca poprzez działanie na emocje nieoczywiste acz znajome. Egzystencjalne haiku - tak uzasadnili swój wybór jurorzy. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych została wspólnie ufundowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawa.
Wyróżnienia dla wyjątkowych spektakli
Festiwal obfitował także w inne niespodzianki. Dwie równorzędne nagrody po 5 tysięcy złotych przyznano za wyrażenie teatru lalką. Nagroda trafiła do spektaklu Lot Kreta - bułgarskiej grupy Theatre Company Puppet's Lab, która zdobyła uznanie za precyzyjną dramaturgię, łączącą wyrafinowane aktorstwo z przekazem emocjonalnym. Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymał czeski spektakl Emil. Przedstawienie urzekło jurorów ironią oraz współczesnym językiem, który przekroczył tradycję animacji lalek.
Nagroda publiczności
Nagrodę Publiczności, czyli zaproszenie na kolejną edycję festiwalu, zdobyła Julia Fidelus za rolę w spektaklu 20 DEN.
Wyróżnienie dla artysty z Podlasia
Dodatkowo prestiżowa nagroda Cudnej Chwili została przyznana Krzysztofowi Zemło z Teatru Łątek Supraśl za piękną animację łódeczki.
Festiwal Lalka też człowiek ma już 18 lat i z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę oddanych widzów. Od początku organizatorzy nieustannie udowadniają, że teatr lalek to nie infantylne wprowadzenie do sztuki, ale pełnoprawna dziedzina artystyczna. Nie inaczej było w tym roku, gdy na warszawskich scenach po raz kolejny można było doświadczyć magii, emocji i zaangażowania, które na długo pozostaną w pamięci widzów.
Organizatorem festiwalu była Unia Teatr Niemożliwy, a jego realizację wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Festiwal odbywał się w dniach 4-12 października 2024 roku.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl