Kultura i Rozrywka

Wróć

Wymyślony portret miasta. Instagram i wielkoformatowe grafiki

2018-12-06 12:04:16
Nowa wystawa zostanie otwarta w Galerii im. Sleńdzińskich. Jej wernisaż odbędzie się w piątek (7.12).
Galeria im. Sleńdzińskich
Koncepcję wystawy stworzył Janusz Noniewicz we współpracy i z udziałem młodych artystów: Dominiki Wirkowskiej oraz Roberta Jankowskiego. Oglądamy portret współczesnego Białegostoku w formie zbiorowego wizerunku jego wirtualnych mieszkanek i mieszkańców. Nie jest to świat realny, lecz wyimaginowany portret miasta, zaczerpnięty z Instagrama, przepuszczony przez filtr mediów społecznościowych. Uczestnicy zdarzenia wpisują się w ten krajobraz poprzez indywidualne kody pamięci.

Na wielkoformatowych grafikach Wirkowskiej artyści zamalowują instagramowe wizerunki domniemanych/wirtualnych mieszkańców Białegostoku, usiłując wpisać siebie. Jankowski używa makijażu i popularnych technik edytowania zdjęć do budowania własnych autoportretów, na których wciela się w wymyślone przez siebie i zaczerpnięte z popkultury role. Noniewicz zamalowuje portrety i umieszcza w nich siebie samego.

Jedyną realną rzeczywistością tej instalacji, obok wirtualnych autoprezentacji, są trzy portrety autorstwa Ludomira Sleńdzińskiego (z kolekcji Galerii im. Sleńdzińskich), artysty, który zamieszkał w Białymstoku dopiero po śmierci, a podpisywał swoje prace: Ludomir z Wilna Sleńdziński.

Janusz Noniewicz to założyciel, kierownik i wykładowca Katedry Mody Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Kurator i artysta sztuk wizualnych, literaturoznawca. Zajmuje się badaniem mody i projektowania w kontekście nauk humanistycznych i społecznych. Jest autorem prac oraz wystaw pokazywanych w galeriach i muzeach w Warszawie, Tarnowie, Londynie, Pekinie i Wiedniu. Autor i reżyser performatywnych pokazów, łączących w sobie język współczesnej mody ze środkami artystycznymi sztuki współczesnej, organizowanych co roku w ważnych punktach Warszawy (Dziedziniec Główny ASP przy Krakowskim Przedmieściu, Plac Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki).

Jego teksty, poświęcone zjawiskom z pogranicza mody, popkultury, sztuk pięknych i muzyki, ukazują się na łamach cyfrowego polskiego wydania Vogue'a - vogue.pl.

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Siwerska. Początek wernisażu o godz. 18.00 w salonie wystawowym przy ul. Legionowej.

Zobacz też: Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet kiedy jesteś smutny, PONIEWAŻ
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl