Nauka

Wróć

Wymyślili biznesy za milion. Były genialne! Teraz mogą studiować na PB

2024-12-04 07:50:01
Zakończyła się kolejna edycja konkursu Biznes za Milion. W tym roku odzew był rekordowy, a pomysły młodych osób - naprawdę interesujące. Autorzy najlepszych dostali indeksy na największą uczelnię techniczną w regionie.
milion.pb.edu.pl
Zakończył się organizowany (już po raz piąty) przez Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej pt. Biznes za Milion. Mogli w nim wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Mieli za zadanie zgłosić pomysł na aplikację, usługę lub produkt, który ma szansę podbić rynek i odnieść sukces. Był jednak pewien warunek – budżet na rozkręcenie przedsięwzięcia musiał zamknąć się w sumie miliona złotych.

W tym roku chętnych był naprawdę dużo. Wpłynęło aż 66 projektów, opracowanych nie tylko przez uczniów z naszego regionu, ale też Torunia, Gdyni i Poznania. W sumie do finału przeszło 10 najlepszych prac. Doceniono m.in. cukiernię rzemieślniczą Słodkie chwile ze spersonalizowanymi słodkościami oraz aplikację do górskich wędrówek Szlakownik. W sumie indeksy na Politechnikę Białostocką trafiło do sześciu osób.

W kategorii projektów indywidualnych najwyższe oceny zdobył projekt Michaliny Charubin.

– Moim pomysłem jest Cukiernia Rzemieślnicza Słodkie chwile, w której będę sprzedawać spersonalizowane słodkości oraz szkolić pasjonatów cukiernictwa. Udział w konkursie „Biznes za milion” był cudownym przeżyciem i bardzo się cieszę, że mogłam zaprezentować mój pomysł specjalistom z uczelni i biznesu – mówi Michalina Charubin, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Pierwsze miejsce w kategorii projektów zespołowych za projekt „VoRId” przyznano zaś Annie Krempin i Jakubowi Szarkowskiemu z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku.–

- Przygotowaliśmy biznesplan oraz prezentację. Dostaliśmy dużo wsparcia od organizatorów, skorzystaliśmy też z mentoringu. Polecamy każdemu wzięcie udziału w tym konkursie. Przede wszystkim, żeby przełamać swoje bariery oraz podzielić się swoimi pomysłami z fachowcami – przekonuje Anna Krempin.

Indeksy na studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej wygrali:
- Michalina Charubin – I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, autorka projektu Słodkie Chwile,
- Aleksandra Gryc – Zespół Szkół Handlowo- Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku, autorka projektu Szlakownik,
- Kacper Bogusz – Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku, autor aplikacji GoSport,
- Julia Troskowska – III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku, autorka projektu CA-PLA,
- Anna Krempin i Jakub Szarkowski – IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku, autorzy projektu VoRld.

Dwójka laureatów konkursu wygrała też indywidualny program mentoringowy: Michalina Charubin zrealizuje go z Adamem Zdanowiczem, Kacper Bogusz ze specjalistami z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Białostockiej.
JK
24@bialystokonline.pl