Białostoczanie, którzy zdecydują się na trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym mogą liczyć na dofinansowanie z Urzędu Miejskiego. Pokryje on część kosztów podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, bądź zainstalowania ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego, ogrzewania olejowego lub zainstalowania pomp ciepła.
Dotacje będą przyznawane do 45% poniesionych kosztów kwalifikowanych, do kwoty 5 tys. zł. Ubiegać się o nie mogą tylko osoby fizyczne.
Mieszkańcy zainteresowani udziałem w tym przedsięwzięciu mogą składać wnioski o udzielenie dotacji w terminie od 3 sierpnia do 10 września. Można to zrobić:
- osobiście w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, ul. Słonimska 1 (w poniedziałki w godz. 8.00–17.00, w pozostałych dniach tygodnia 7.30–15.30);
- pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miejski w Białymstoku, ul. Słonimska 1, 15-950 Białystok,
- elektronicznie korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej Identyfikator ePUAP: UMwB. Adres skrzynki podawczej: /UMwB/skrytka.
Spośród osób, które złożą deklaracje, wyłonieni zostaną uczestnicy projektu. Zgłoszenia zostaną przeanalizowane pod względem formalnym (właściwy formularz, wypełnione wszystkie wymagane pozycje, podpis, załączniki) i merytorycznym. Uwzględnione zostaną kryteria efektu ekologicznego – redukcja emisji CO2 i emisji pyłu PM10. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów z oceny merytorycznej stosowane będą kryteria społeczno-ekonomiczne. Pod uwagę będą brane gospodarstwa domowe, które tworzą rodziny wielodzietne, zastępcze, osoby niepełnosprawne lub pobierające świadczenia rodzinne.
Z każdym wnioskodawcą, któremu zostanie udzielona dotacha, będzie podpisana umowa, w której zostaną określone terminy zmiany instalacji.
Wzór wniosku wraz z wykazem wymaganych dokumentów:
TUTAJ.
W budżecie miasta na 2020 r. na dofinansowanie wymiany sposobu ogrzewania jest 225 tys. zł. Oznacza to, że wsparcie uzyska co najmniej 45 gospodarstw domowych.