Aktualności

Wróć

Wykwaterowano jej lokatorów, bo się sypała. Teraz kamienica błyszczy [ZDJĘCIA]

2021-02-26 07:39:43
Ma się ku końcowi remont kamienicy przy ul. Sukiennej 5 w Białymstoku. Jeszcze niedawno zabytkowemu budynkowi nie wróżono niczego dobrego. Dziś wiadomo, że znajdą w niej dom maluchy, których biologiczni rodzice zwiedli.
Ewelina Sadowska-Dubicka
Odkryto ceglaną perełkę

Wg PAN-owskiego Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce kamienica przy ul. Sukiennej 5 została wzniesiona pod koniec XIX w. Jej najbardziej charakterystyczny element to elewacja z cegły. Przeważa w niej ta w kolorze żółtym, a z czerwonej wykonano lizeny, gzymsy i płyciny. Symetryczny układ okien i balkonów z drzwiami wejściowymi na środkowej osi nadaje jej elegancji.

Wcześniej wpisany do ewidencji zabytków budynek jednak nie zachwycał. Znajdowały się tam mieszkania komunalne, z których w 2017 r. zaczęto sukcesywnie wykwaterowywać lokatorów z uwagi na zły stan obiektu. A na warunki skarżono się już od wielu lat. W 2013 r. jeden z dziennikarz nazwał nawet budynek kamienicą bez przyszłości. Na szczęście okazało się, że będzie inaczej.

W tej chwili dobiega końca remont kamienicy. Został w niej wymieniony dach, okna, drzwi. Elewację starannie wyczyszczono, z bocznych ścian usunięto styropian uwidaczniając oryginalną cegłę. Generalnie wyremontowano wnętrza. Prace te od listopada 2018 r. prowadzono na zlecenie białostockiego magistratu. Ostatnie zakończą się w kwietniu. Ich koszt to ok. 4 mln zł.

Tu dzieci znajdą swój dom

- Do objętej programem rewitalizacji kamienicy przy ul. Sukiennej 5 przeniesiona zostanie Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Jedynka w Białymstoku, która aktualnie mieści się przy ul. Słonimskiej 8 - informuje Eliza Bilewicz-Roszkowska z białostockiego magistratu.

Kamienica przy ul. Sukiennej 5 jest kolejnym zabytkiem, który uratowano, pięknie wyremontowano i będzie służył dzieciom, których biologiczni rodzice zawiedli. Na placówki opiekuńcze zamieniono kamienicę przy ul. Ciepłej 4, budynek przy ul. Boboli 5, czyli dawną siedzibę magistratu Starosielc oraz chatę przy ul. Wiktorii 5.

Około 350 dzieci potrzebuje pieczy zastępczej

Zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dzieci, którymi z różnych powodów nie może czy nie jest w stanie zaopiekować się rodzina biologiczna, objęte są rodzinną lub instytucjonalną pieczą zastępczą. Instytucjonalną pieczą zastępczą są prowadzone przez miasto placówki opiekuńczo-wychowawcze, a formy rodzinnej pieczy zastępczej to: rodzina zastępcza spokrewniona, niezawodowa lub zawodowa, w tym pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna oraz rodzinne domy dziecka.

W Białymstoku funkcjonuje 141 rodzin zastępczych spokrewnionych, 39 rodzin zastępczych niezawodowych, 10 rodzin zastępczych zawodowych, w tym 2 pogotowia rodzinne i 2 rodziny zastępcze zawodowe specjalistyczne, 4 rodzinne domy dziecka oraz jedna placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego.

Łącznie w rodzinnej pieczy zastępczej w 2020 r. przebywało 353 dzieci.

323 pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej realizowało indywidualny program usamodzielnienia. Ci pełnoletni mogą liczyć na pomoc miasta w znalezieniu mieszkania. Na początek korzystają z 5 treningowych mieszkań chronionych.

Od 1 stycznia 2021 r. cała administracja wspomagająca działalność domów skupia się w Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Orlej.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl