Nauka

Wróć

Wygrali Marzenie o Nauce. Teraz będą się uczyć w I LO

2014-07-11 00:00:00
Siedmioro uczniów z terenów wiejskich województwa podlaskiego zostało stypendystami Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego. Dzięki temu od września będą mogli rozpocząć naukę w jednym z najlepszych liceów w Podlaskiem - I LO w Białymstoku.
freedigitalphotos.net
Od nowego roku szkolnego w Białymstoku będzie się uczyć łącznie 19 stypendystów, 12 podopiecznych Fundacji w klasach II i III oraz 7 uczniów, którzy przeszli pozytywnie rekrutację do I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku oraz zostali wskazani przez Komisję Rekrutacyjną Edukacyjnej Fundacji im. Prof. Romana Czerneckiego EFC. Stypendyści pochodzą z terenów całego województwa podlaskiego, m.in. z powiatów: kolneńskiego, suwalskiego, białostockiego czy sokólskiego.

Aby ubiegać się o stypendium Marzenie o Nauce, kandydaci musieli spełnić szereg kryteriów, np. mieszkać na terenach wiejskich, uzyskać średnią ocen 4,75 w ostatniej klasie gimnazjum lub zdobyć tytuł laureata na olimpiadzie przedmiotowej, także istotna była sytuacja finansowa rodziny - dochód na jedną osobę nie mógł przekraczać 840 zł netto na jedną osobę.

Dzięki stypendium młodzież, której na to nie byłoby stać, będzie mogła rozpocząć naukę w jednym z najlepszych liceów w województwie.
- Z I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku współpracujemy od początku istnienia Fundacji. Jest to szkoła z tradycją, która zapewnia podopiecznym Fundacji rozwój intelektualny na najwyższym poziomie. Zajmuje także wysokie miejsca w rankingach Ogólnopolskich - tłumaczy Maciej Ziółkowski, koordynator wojewódzki EFC.

Stypendystom w ramach programu Marzenie o Nauce fundacja pokryje: koszty zakwaterowania w internacie lub bursie oraz wyżywienie, różne składki szkolne i ubezpieczeniowe, a także zakup podręczników.

W tym roku odbyła się już 5. edycja rekrutacji do programu Marzenie o Nauce. Ze stypendium korzysta obecnie w sumie 240 młodych ludzi w całej Polsce. Misją Fundacji EFC jest wspomaganie rozwoju edukacyjnego zdolnej młodzieży pochodzącej z terenów wiejskich, szczególnie tej niezamożnej, a co za tym idzie - danie szansy na lepszy start kariery.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl