Nauka

Wróć

Wydział Prawa UwB nominowany w konkursie Popularyzator Nauki 2011

2011-12-21 00:00:00
Sekrety kryminalistyki, wiedza o uprawnieniach i obowiązkach służb mundurowych, przebieg procesów sądowych - to tylko niektóre inicjatywy Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Za te i inne działania wydział otrzymał nominację w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanej przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
UwB
Wydział Prawa jest inicjatorem i organizatorem wielu spotkań o charakterze informacyjno - edukacyjnym otwartych dla mieszkańców miasta. W minionym roku akademickim odbyło się tu m.in spotkanie pt. Stalking - Czy możemy się przed tym bronić? zorganizowane przez studentów ze stowarzyszenia ELSA Białystok, zajęcia dla dzieci w ramach akcji Wielkie prawa małych ludzi prowadzili studenci z Koła Nauk Cywilistycznych, natomiast studenci z Koła Naukowego Prawa Pracy byli autorami kampanii informacyjnej dla kobiet Jej prawo. Dodatkowo na bezpłatnych otwartych seansach w ramach Studenckiej Nocy Filmoweji Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs prezentowane były filmy poruszające problematykę wymiaru sprawiedliwości i prawno-etycznych dylematów współczesnych społeczeństw.

Prawnicy w centrum Białegostoku zorganizowali także Dzień Munduru, który to popularyzował wiedzę o służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ich uprawnieniach, a w maju 2011 r podczas Dni Wydziału Prawa, mieszkańcy miasta zostali zaproszeni na pokazy i prezentacje dotyczące kryminalistyki przygotowane we współpracy z policją i strażą graniczną. Działające na Wydziale Centrum Praktyk Sądowych przygotowało symulacje rozpraw sądowych z udziałem studentów. Tegoroczna symulacja pod hasłem Trefne auto dotyczyła sprawy cywilnej.

Przez cały rok na prawie odbywały się otwarte wykłady i spotkania z interesującymi ludźmi. Zorganizowano wystąpienia zastępcy szefa ABW Jacka Mąki, szefa CBA Pawła Wojtunika, prof. Isabel Marcus z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Buffalo, prokuratora krajowego Andrzeja Seremeta, komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. Leszka Elasa oraz Carla Wilkensa, świadka ludobójstwa w Rwandzie.

Wydział jest też organizatorem konferencji naukowych otwartych dla wszystkich zainteresowanych prezentowaną podczas nich tematyką. Taki charakter miały m.in.: międzynarodowa konferencja Partnerstwo Wschodnie - Polska promotorem realnej integracji, międzynarodowa konferencja Ewolucja konstytucjonalizmu w Państwach Grupy Wyszehradzkiej, cykl 7 międzynarodowych konferencji organizowanych od kilku lat przez tutejsze organizacje studenckie i doktoranckie.

Z inicjatywy i przy merytorycznym wsparciu Wydziału Prawa UwB utworzono Centrum Dokumentacji Europejskiej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu w Białymstoku. W jego zbiorach znajduje się aktualnie blisko 4 tys. woluminów, z których mogą korzystać wszyscy zainteresowani.
Systematycznie ukazuje się Biuletyn Wydziału Prawa - dwumiesięcznik, w którym swoje teksty (większość to artykuły analizujące wybrane zagadnienia prawne - także od strony praktycznej) publikują głównie studenci i doktoranci. Biuletyn w formie elektronicznej jest ogólnie dostępny w internecie.

Jednostka naukowa koordynuje projekt Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, a studenci organizują olimpiady i konkursy przedmiotowe: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy z Prawa Konstytucyjnego, Finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, Finał Ogólnopolskiej Olimpiady System Prawa Unii Europejskiej, Olimpiadę Wiedzy o Świecie Antycznym.

Od 3 lat Koło Prawa Zarządzania Funduszami Europejskimi realizuje projekt Projektuj kreatywnie - działaj pozytywnie, a Koło Naukow Prawa Karnego i Kryminologii organizuje akcję Książka dla więźnia. Co więcej, studenci włączają się aktywnie w pomoc społeczną: pomagali powodzianom i uruchomili bezpłatną Studencką Poradnię Prawą.

Za: PAP - Nauka w Polsce
MAG