Wydział Prawa będzie współpracował z białostockim Aresztem Śledczym
We wtorek (21.02) podpisano porozumienie pomiędzy Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku a Aresztem Śledczym w Białymstoku. Ma ono na celu promowanie i szerzenie wiedzy z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa, resocjalizacji i readaptacji.
Justyna Fiedoruk
Dziekan Wydziału Prawa UwB prof. Mariusz Popławski podpisał we wtorek porozumienie o współpracy z Aresztem Śledczym w Białymstoku. Wierzy, że takie działanie przyniesie wiele korzyści, szczególnie studentom:
- Ta współpraca z perspektywy Wydziału Prawa jest bardzo istotna, dlatego że jesteśmy jednostką zajmującą się kształceniem studentów na kierunkach: prawo, kryminologia, bezpieczeństwo i prawo. Studenci tych kierunków są bardzo zainteresowani, by odbywać praktyki, żeby spotykać się, rozmawiać, poznawać tajniki służby więziennej. Jestem przekonany, że ta współpraca będzie pomagała studentom, żeby tę specyfikę służby lepiej poznać – powiedział prof. Popławski.
Dziekan ma też nadzieję, na współpracę na polu naukowym. Spodziewa się organizacji wspólnych konferencji naukowych, spotkań podczas seminariów i dyskusji na wiele istotnych tematów dla Wydziału Prawa UwB i Aresztu Śledczego w Białymstoku.
- Jestem zaszczycona tym, że możemy podpisać nasze porozumienie o wspólnym działaniu obu instytucji. Oczywiście Areszt Śledczy w Białymstoku jest otwarty na instytucje. Liczymy na to, że studenci będą zadowoleni z propozycji, które im przedstawimy. Będą mogli odbywać staże praktyki, poznać system penitencjarny. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie studentów, ale jednocześnie jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą w kwestiach naukowych. Liczę na to, że nasza współpraca będzie owocowała tym, że nasi funkcjonariusze będą mogli rozwijać się i podnosić swoje kompetencje. A być może studenci w przyszłości zasilą kadrę wśród funkcjonariuszy – mówiła mjr Małgorzata Błażewicz, dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku.
Studenci będą mieli możliwość poznania całego systemu więziennictwa. Zobaczą w jaki sposób pracują funkcjonariusze, zapoznają się z funkcjonowaniem aresztu, poznają prace poszczególnych działów. Będą też mieli okazję wizyty na terenie więzienia. Poza tym, jak zapewnia dyrektor aresztu, poznają dość trudną historię białostockiego aresztu.
- Będziemy mogli pokazać studentom film o historii naszej jednostki, pokazać izbę pamięci, opowiedzieć o takich trudnych czasach aresztu śledczego w Białymstoku. To były trudne okresy totalitaryzmu i sowieckiego, i niemieckiego, i komunistycznego. O tym wszystkim będziemy chętnie opowiadać – wyjaśniła mjr Błażewicz.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl