Wybory do Europarlamentu. Sylwetki deputowanych z naszego okręgu
Karol Karski, Krzysztof Jurgiel i Tomasz Frankowski będą reprezentowali nasz region w Parlamencie Europejskim przez najbliższe 5 lat. Kim są?
Karol KarskiFB/Grzegorz Chuczun
Ostatecznie do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 3 dostało się trzech kandydatów: Karol Karski, Krzysztof Jurgiel i Tomasz Frankowski. To pierwsza taka sytuacja w historii polskich eurowyborów, jeśli chodzi o nasz region. W poprzednich kadencjach mieliśmy dwóch przedstawicieli w Brukseli.
Postanowiliśmy zatem przybliżyć trochę sylwetki eurodeputowanych z okręgu nr 3, którzy będą zasiadali w poselskich ławach przez najbliższe 5 lat.
Karol Karski - polityk, prawnik, nauczyciel akademicki, samorządowiec, profesor uczelni na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku. Od lat związany z Prawem i Sprawiedliwością, z list którego dwukrotnie udanie startował do sejmu z okręgu warszawskiego – wyborach 2005, 2007. W sejmie pełnił m.in. rolę przewodniczącego ds. Unii Europejskiej.
Nie udało mu się uzyskać reelekcji w 2011 roku. W 2014 roku pierwszy raz wystartował w wyborach do Europarlamentu z okręgu nr 3 obejmującego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Zdobył wówczas mandat z poparciem ponad 67 tys. głosów. W wyborach 2019 poprawił ten wynik i ostatecznie zdobył ponad 180 tys. głosów, co było najlepszym rezultatem całym w okręgu.
Krzysztof Jurgiel – polityk i samorządowiec. Pochodzący z Ogrodnik – wsi leżącej w dzisiejszej gminie Dobrzyniewo Duże. Ukończył studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej. W zawodzie pracował do 1994 roku. Potem został wybrany do Rady Miasta Białystok, a później mianowany wiceprezydentem. W 1995 roku został wybrany na prezydenta Białegostoku, na którym to stanowisku zasiadał w latach 1995-98. Był posłem III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji, a także senatorem w V kadencji senatu. Dwa razy obejmował tekę ministra rolnictwa i rozwoju wsi – w latach 2005-2006 w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz w latach 2015-2018 w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego.
Od 1980 roku należy do NSZZ Solidarność, był delegatem na walne zgromadzenie delegatów związku. Działa w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich. W latach 1990–1999 był członkiem Porozumienia Centrum, a następnie Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W 2001 roku dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadł we władzach krajowych PiS, m.in. w zarządzie głównym, został przewodniczącym komisji etyki. W wyborach europejskich 2019 zdobył ponad 103 tys. głosów.
Tomasz Frankowski – były piłkarz i przedsiębiorca. Urodzony w Białymstoku, uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 10. W wieku 10 lat zaczął trenować w Jagiellonii Białystok. Zadebiutował w 1992 roku w wieku 18 lat. Już rok później przeniósł się do francuskiego RC Strasbourg. Przed powrotem do Polski w 1998 roku grał jeszcze w niższych ligach francuskich a także w Japonii. Karierę kontynuował w Wiśle Kraków, z którą 5 razy został mistrzem polski i trzykrotnie został królem strzelców Ekstraklasy. Znów wyjechał za granicę – grał w hiszpańskich Elche i Tenerife, angielskim Wolverhampton oraz amerykańskim Chicago Fire. W 2008 roku znów wrócił do Polski, tym razem do Jagiellonii, gdzie zakończył karierę 5 lat później. W międzyczasie udało mu się zdobyć m.in. Puchar Polski i ponownie zostać królem strzelców. Podczas całej kariery 22 razy wystąpił w reprezentacji Polski dla której strzelił 10 goli.
Zajął się działalnością gospodarczą, inwestował m.in. w nieruchomości, ale jest też współwłaścicielem Akademii Piłkarskiej w Krakowie. W kampaniach prezydenckich należał do komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego. Na listę Koalicji Europejskiej został wciągnięty z rekomendacji Platformy Obywatelskiej. Mandat zdobył dzięki uzyskaniu ponad 125 tys. głosów poparcia.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl