Wybory 2023. Jak głosować? [INFORMATOR]
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w najbliższą niedzielę (15 października). Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7.00-21.00. Dowiedz się, jak głosować, aby oddać ważny głos.
Grzegorz Chuczun
Głosowanie w wyborach 2023 do Sejmu i Senatu. O tym nie zapominaj
Jeżeli nie masz pewności co do tego, gdzie mieści się twoja komisja wyborcza, możesz sprawdzić to szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu - korzystając z wyszukiwarki obwodowych komisji wyborczych na stronie internetowej www.wybory.gov.pl. Wybierz opcję: wyszukiwarka obwodów.
*Co zabrać ze sobą na wybory?
Na wybory 2023 należy wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty lub paszport. Ważne! Jeżeli głosujesz poza miejscem stałego zamieszkania, weź ze sobą zaświadczenie do tego uprawniające. Chociaż na miejscu powinny być dostępne długopisy, można wziąć również własny.
Gdy przedstawisz wymagane dokumenty i złożysz podpis w spisie wyborców, odbierzesz dwie karty do głosowania - do Sejmu oraz Senatu. Uzupełnij je i wrzuć do urny znajdującej się w lokalu wyborczym.
*Jak oddać ważny głos?
Aby oddać ważny głos, najlepiej postawić krzyżyk w kratce przy nazwisku naszego kandydata. Znak, który postawimy, muszą stanowić dwie przecinające się linie (krzyżyk, plus).
Wybory do Sejmu
Głosować można wyłącznie na jedną listę kandydatów poprzez postawienie znaku x w kratce po lewej stronie obok nazwiska wybranej osoby.
Głos będzie nieważny w przypadku gdy:
- oddasz głos na więcej niż jedną listę,
- nie oddasz głosu na którąkolwiek z list,
- postawisz znak inny niż x w obrębie kratki.
Wybory do Senatu
Głosować można tylko na jednego kandydata poprzez postawienie znaku x w kratce po lewej stronie obok nazwiska wybranej osoby.
Głos będzie nieważny w przypadku gdy:
- oddasz głos na więcej niż jednego kandydata,
- nie oddasz głosu na któregokolwiek kandydata,
- postawisz znak inny niż x w obrębie kratki.
Jak głosować w referendum?
Razem z wyborami do Sejmu i Senatu, odbędzie się także ogólnokrajowe referendum, w którym odpowiemy na cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?.
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?.
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?.
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?.
W tym przypadku wybieramy odpowiedź TAK lub NIE. Głos będzie nieważny, gdy postawimy znak x przy obu odpowiedziach lub nie postawimy go wcale. Możemy udzielić odpowiedzi tylko na wybrane pytania.
Monika Zysk
24@bialystokonline.pl