Wybory 2023. Głosujesz poza miejscem zamieszkania? Lepiej się pospiesz
15 października będziesz daleko od domu? To nie oznacza, że nie możesz zagłosować w wyborach. Należy jednak dopełnić formalności, a na to pozostało już niewiele czasu.
Grzegorz Chuczun
Wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum odbędą się 15 października. Co zrobić, jeżeli tego dnia będziemy daleko od miejsca naszego stałego pobytu? To samo, co zrobilibyśmy, gdybyśmy przebywali akurat w domu - iść i zagłosować. Trzeba tylko pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności.
Gdzie mogę oddać głos w wyborach 2023?
Jak sprawdzić, gdzie możemy głosować? Ta informacja interesuje przede wszystkim osoby, które pierwszy raz wezmą udział w wyborach lub też takie, które przeprowadziły się w nowe miejsce i jeszcze nie do końca orientują się w swojej najbliższej okolicy.
Żeby sprawdzić, gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy, należy zajrzeć na stronę internetową gov.pl - do Centralnego Rejestru Wyborców. Zazwyczaj nasz okręg wyborczy znajduje się w najbliższym punkcie w okolicy. Może być to na przykład szkoła czy przedszkole. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy 15 października planujemy być w innym mieście. Na szczęście nie oznacza to, że nie możemy zagłosować.
Jak głosować poza miejscem zamieszkania?
Głosowanie w miejscu tymczasowego pobytu jak najbardziej jest możliwe. Należy jednak dopilnować formalności. Trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminy, gdzie planujemy głosować. Informacje, na temat tego, jak ma on wyglądać, znajdują się na stronie internetowej gov.pl.
We wniosku należy podać swoje dane:
- imię i nazwisko
- obywatelstwo
- numer PESEL
- adres, pod którym planujemy przebywać w dniu wyborów.
Złożenie wniosku jest darmowe, ale - co najważniejsze - należy zrobić to maksymalnie 12 października.
Składanie wniosku przez Internet
Co jednak wtedy, kiedy aktualnie przebywamy w stałym miejscu zamieszkania, a 15 października planujemy być chociażby na urlopie nad morzem? Spokojnie - wniosek o zmianę miejsca głosowania w wyborach parlamentarnych i referendum można złożyć również drogą internetową.
Pomocny będzie tu profil zaufany. Za jego pośrednictwem należy podać adres, pod którym będziemy przebywać w czasie głosowania, a także sprawdzić wniosek i podpisać się elektronicznie.
Głosowanie za granicą
Jeszcze bardziej pospieszyć muszą się osoby, które planują głosować za granicą - czas na złożenie wniosku w placówce dyplomatycznej lub konsularnej mają do 10 października.
Można to zrobić online za pośrednictwem platformy e-wybory, a także mailowo lub wysyłając pocztą oryginał wniosku.
Monika Zysk
24@bialystokonline.pl