Rodzina

Wróć

Wybór imienia dla dziecka to nie prosta sprawa. Postawić na oryginalność czy tradycję?

2021-03-29 12:33:28
Rodzice chcą, by imię było ładne, pięknie brzmiące, dość łatwe do zdrabniania i jeszcze dobrze by było, żeby podobało się większości kuzynostwa. Niestety, każdemu się nie dogodzi. Wybór imienia dla dziecka to bardzo ważna decyzja i wcale nie taka prosta sprawa. Czym kierować się podczas jego wyboru i czy każde imię można nadać dziecku?
pixabay.com
To wybór na całe życie. Imię określa tożsamość

Większość osób wybierając imię dla swojego dziecka przywiązuje do niego wagę symboliczną. To w końcu słowo, z którym syn lub córka będą identyfikowani całe życie. Czasem inspiracją są imiona przodków, którzy odegrali w historii rodziny znaczącą rolę, a czasem fascynacja rodziców np. jakąś postacią filmową. Bez względu na pomysł na imię, istnieje kilka zasad, co do których musimy się zastosować przy wyborze imienia.

Jakich imion nie można nadawać noworodkom?

Imiona nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.

- Zgodnie z art. 59 ustawy Prawo o aktach stany cywilnego - osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego - mówi Mieczysław Mejsak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku.

Należy pamiętać, by zgłosić urodzenie dziecka (nadanie imienia) w terminie do 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia. Jeżeli nie zrobi się tego w tym czasie, to imię dla dziecka wybierze urzędnik, sugerując się zazwyczaj listą imion najczęściej nadanych w minionym roku.

Dziś się podoba, a za jakiś czas już nie. Co wtedy?

A co w sytuacji, gdy po kilku tygodniach rodzice stwierdzą, że dane imię jednak nie pasuje do ich dziecka? Na jakich zasadach można je zmienić? W takiej sytuacji rodzice mogą złożyć przed wybranym kierownikiem USC albo przed konsulem oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka w terminie 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia.

Jakie imiona najrzadziej nadawano dzieciom w ubiegłym roku w naszym regionie? A jakie najczęściej?

Najczęstsze imiona męskie:
Jakub, Aleksander, Jan, Antoni, Szymon, Filip, Franciszek, Michał, Ignacy, Stanisław

Najczęstsze imiona żeńskie:
Zofia, Hanna, Julia, Laura, Zuzanna, Oliwia, Maria, Maja, Aleksandra, Marcelina

Najrzadsze imiona męskie:
Viktor, Roman, Oscar, Lechosław, Melchior, Zygmunt, Zbigniew, Wincenty, Edgar, Nathaniel

Najrzadsze imiona żeńskie:
Chanel, Iwona, Paula, Nel, Jolanta, Dobrawa, Julita, Ariana, Ivanka, Faustyna

Jeżeli planujecie nadać swojemu maluchowi naprawdę nietuzinkowe imię, to warto wcześniej zapoznać się z wytycznymi Rady Języka Polskiego. Warto wiedzieć, że w naszym kraju np. wskazane jest nadawanie dziewczynkom imion kończących się na -a, jak: Ewa, Anna, Katarzyna. Zaś nie powinno się nadawać imion pochodzących od wyrazów pospolitych, jak: antena czy sonata i pochodzących od nazw geograficznych, np. Malta, bądź Dakota.
Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl