Wybaw od niekochania” - rusza VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej
Piszesz utwory prozatorskie lub poetyckie? Zgłoś się do konkursu Wybaw od niekochania!
Pixabay.com
Do 20 maja można nadsyłać utwory prozatorskie lub poetyckie na VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej. Organizują go Klub Humanistów działający przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, Kolegium Literaturoznawstwa oraz Stowarzyszenie Schola Humana.
- Konkurs skierowany jest przede wszystkim do uczniów podlaskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów podlaskich szkół wyższych. Wyłonimy i nagrodzimy zwycięzców z obu tych grup uczestników - przewidziane są wysokie nagrody pieniężne. Jednak do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją twórczością. Specjalnie z myślą o takich osobach przewidzieliśmy kategorię open. Laureaci w tej kategorii wprawdzie nie otrzymują nagród, ale ich prace także staramy się publikować i promować – mówi Krzysztof Korotkich, przewodniczący kapituły.
Motto tegorocznego konkursu - Wybaw od niekochania - podobnie jak przy poprzednich edycjach zostało zaczerpnięte z twórczości Markowej. Pochodzi z wiersza Wybaw mnie z tomu Matka wiosenna.
Jak informują organizatorzy, celem Konkursu Literackiego im. Anny Markowej jest rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi. Przede wszystkim jednak chodzi o przybliżenie postaci nieżyjącej już dziennikarki, pisarki, poetki i animatorki kultury. Anna Markowa urodziła się w 1932 r. w Lublinie, zmarła w 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 r.). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.
Honorowym patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezydent Białegostoku.
- Podsumowaniem konkursu będzie jak zwykle uroczysta gala. Na razie nie podajemy jej terminu – wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej. Bardzo byśmy chcieli zorganizować ją w murach uczelni. Jeśli się nie uda, spotkamy się z laureatami za pośrednictwem internetu – zapowiada Krzysztof Korotkich.
Regulamin konkursu i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej UwB.
Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl