Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie to służy naprawie szkód komunikacyjnych powstałych z naszej winy. W oparciu o ustawę o działalności ubezpieczeniowej można stwierdzić, że każdy, kto ma zarejestrowany pojazd, musi mieć również wykupione OC. Dopełnić tego obowiązku można zawierając z wybranym przez siebie ubezpieczycielem umowę na okres 12 miesięcy, przy czym po upływie tego czasu ulega ona automatycznej prolongacie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany na mniej niż wymagany rok, możliwe jest zawarcie umowy krótkoterminowej.
Zakres ubezpieczenia OC
Ubezpieczenie OC chroni przez finansowymi konsekwencjami wypadku, w którym z naszej winy szkody doznała inna osoba. Jeżeli podczas spowodowanego przez nas zdarzenia komunikacyjnego uszkodzimy czyjś samochód lub – co gorsza – ofiara poniesie śmierć albo trwały uszczerbek na zdrowiu, to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje za nas koszty wiążące się z tymi szkodami.
Ubezpieczenie OC działa również w innych sytuacjach, np. jeśli nasze auto zajmie się ogniem i uszkodzi inne pojazdy, to wtedy ich właściciele mogą liczyć na odszkodowanie od naszego ubezpieczyciela.
Ważną kwestią jest tutaj to, że ubezpieczenie OC wypłacane jest nie tylko w przypadku strat materialnych, ale również tych innego rodzaju, np. wspomniany już uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego.
Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia OC?
Podstawowym czynnikiem, jaki powinien mieć wpływ na naszą decyzję, jest ten najbardziej oczywisty – mowa tutaj o cenie ubezpieczenia. Nie ma sensu kupować drogiego ubezpieczenia OC, bowiem warunki umowy, sumy gwarancyjne oraz zakres i wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela są jednolite w przypadku każdej polisy – reguluje to ustawa z dnia 22 maja 2003 r.
Cena to główny, ale nie jedyny czynnik, którym powinniśmy się kierować. Sytuacja z ubezpieczeniami OC powoli się zmienia – wprowadzany zostaje nowy tryb wypłat odszkodowań i naprawy szkód. W 2015 r. doszło do ustaleń pomiędzy ośmioma ubezpieczycielami a Polską Izbą Ubezpieczeń, co zaowocowało jeszcze większym ujednoliceniem zasad, ponadto został uruchomiony system bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). Działa on tak, że w razie poniesienia szkody, musimy zwrócić się nie do ubezpieczyciela osoby, która spowodowała wypadek, lecz do naszego własnego – wybierając polisę, działamy więc w swoim własnym interesie.
Należy również pamiętać, że wysokość składek na ubezpieczenie OC może być naprawdę różna i zależy od mnóstwa czynników. Brany jest pod uwagę wiek kierowcy, to, od ilu lat ma on prawo jazdy, czy spowodował kiedyś kolizję lub wypadek, a nawet model samochodu.
Od czego zacząć szukanie dobrego OC?
Poszukiwania jakiekolwiek ubezpieczenia powinniśmy rozpocząć się od porównania kosztów opcji, które bierzemy pod uwagę, ponieważ mogą się one bardzo między sobą różnić, i to przy zbliżonym zakresie otrzymanych usług.
Porównywarka finansowa na PADO24 to świetny sposób, aby dokonać trafnego wyboru swojego ubezpieczenia OC. Dlaczego? W klarowny sposób przedstawia wiodące oferty, dzięki czemu nie musimy już tracić cennego czasu na samodzielną ich analizę. Na stronie PADO24 znajdują się również przydatne artykuły, które zostały napisane tak, że zainteresują każdego, nawet osobę, która nie zna się na finansach i bankowości, a chce poszerzyć swoją wiedzę.
Więcej informacji na
www.pado24.pl.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]